Düzenli olarak egzersiz yapmak daha sağlıklı bir yaşam sağlamakla beraber ömrün uzamasına da katkı sağlıyor. Vücudumuz hareket etmek için yaratılmış olmasına rağmen büyük çoğunluğumuz günü oturarak geçiriyor. Spora başlamak demek, günlük bir düzen oturtmak demek. Gününüzü planlayıp en uygun vakti seçmeli ve sporunuzu yapmalısınız. Yani ilk önce zamanınızı yönetmelisiniz. Doğru zaman yönetimi için bir gün içinde neler yapmanız gerektiğini belirleyip, düzene koymalısınız.

Doğru egzersizleri seçmekte bir diğer önemli madde. Severek başlamak bırakma ihtimalinizi daha da düşürecek bir etken. Yavaş ve daha durağan egzersizler yeni başlayanlar için idealdir. Pilates, yoga, direnç bantlarıyla yapacağın hareketler, kendi vücut ağırlığını kullanarak yapacağın egzersizler. Zamanı kısıtlı olanlar içinse hızlı tempo da basit hareketler uygulanabilir.

Spora başladıktan sonra devamlılığı getirmek için kendinizdeki değişimi gözlemlemek gerekir. Spora başlamadan önce aynanın karşısına geçip çekeceğiniz bir fotoğraf, ileriki zamanlarda size motivasyon verecektir.

Spora yeni başlayanlar için spor salonları biraz cesaret kırıcı olabilir, spora başlayan herkes en başta senin gibiydi. Senden daha fit insanların sana bakıp seni yargıladığını bile düşünebilirsin! Ancak şunu unutma, spor salonundaki hemen herkes bu değerli zamanı kendine ayırdığı için tamamen kendilerine odaklanır. Bu düşünceyle rahatlayabilirsiniz.

Spora yaparken tartıda göreceğiniz bir sayıdan ötesi değildir. Kiloya odaklanmak yerine aynadaki gelişiminizi dikkate almak devamlılığınızı arttıracak. Özellikle spora yeni başlıyorsan, egzersizi yalnızca kilo vermeyle ilişkilendirmek yerine spor sonrası kendini ne kadar iyi hissettiğine odaklanırsan rutinine daha sadık kalabilirsin.