Her yıl ödenmesi gereken  tapu sahibini ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri dün itibarıyla  başladı. Emlak vergisinden kimler muaf? Emlak vergisini kimler ödemez?

Senede iki kez ödenen emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri dün itibarıyla resmen başladı. 1 Kasım tarihi itibarıyla da pek çok tapu sahibi emlak vergisi ödemeleri zorunlu Konunun detaylarına göre tapu sahiplerinden Belediye emlak vergisinden kimler muaf, emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir emekliler emlak vergisi öder mi? gibi sorular mevcut

İlimizde binlerce tapu sahibi tarafından ödenen Belediye emlak vergileri 2. taksit ödemeleri için son tarih 30 Kasım 2023 şeklinde belirlendi.

30 Kasım 2023 tarihinde kadar ödenmesi gereken emlak vergisi için bazı muafiyet şartları bulunmakta. Ayrıca ödemelerini 30 Kasım tarihine kadar yapmayanlar gecikme faizi de ödeyecekler.

Bir yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin 2. taksitleri, Kasım ayı boyunca ödenebilecek. Fakat bu tarihi kaçıranlar gecikme faizi ile karşı karşıya kalabilirler.

Belediye Emlak vergileri tutarı, taşınmazın değeri, konumu ve niteliği gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor. 

Emlak vergisinden kimler muaf? Emlak vergisini kimler ödemez? Emlak vergisi muafiyet şartları nedir?

İkame ettiği evin sahibi olan fakat başka herhangi bir geliri olmayan emekliler, dullar, şehit aileleri, yetimler, gaziler ve işsizler gibi kişiler ilgili evraklarını kayıtlı olduğu Belediye Emlak servislerine  ibraz etmesi halinde vergiden muaf tutuluyor.

Ayrıca bunları dışında brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek gayrimenkul veya hisse sahibi olanlar da söz konusu emlak vergisinden muaf tutulacak.

Haftaya görüşmek dileğiyle esen kalınız.