Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak projelerin değerlendirileceği Yaşlı Destek Programı’na (YADES 2024) başvuruların başladığını açıkladı.

Bakan Şimşek: “TCMB’nin döviz pozisyonu iyileşiyor ! Bakan Şimşek: “TCMB’nin döviz pozisyonu iyileşiyor !

Bu yıl için YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayrıldığını belirten Göktaş, Türkiye'de yaşlı nüfus oranının yüzde 10,2'ye yükseldiğini ve bakanlığın yaşlılara sunulan hizmetlerin sayısını artırmak ve çeşitlendirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Göktaş, "Bakanlığımız, aile temelli aktif ve sağlıklı yaşlanmanın desteklenmesi politikasını YADES programıyla sürdürüyor. Yaşlılarımıza yönelik hizmetlerin sunumunda kurum bakımı hizmetleri yanında, evde bakım, gündüz bakım gibi koruyucu önleyici alternatif hizmet modellerini de yaygınlaştırıyoruz." dedi.

Bakan Göktaş ayrıca, yaşlılar ve yakınlarının tercih ettiği gündüz bakım ve evde bakım destek hizmetlerini geliştirmek için projeler yürüttüklerini belirtti.

Bakan Göktaş, 2016 yılında başlatılan ve genel bütçeden sağlanan kaynaklarla yürütülen Yaşlı Destek Programı (YADES) aracılığıyla yerel dinamikleri harekete geçirerek yaşlılık alanında farkındalık oluşturmayı ve yaşlıların ev ortamlarında ve sosyal hayata katılımlarını desteklemeyi amaçladıklarını dile getirdi. Ayrıca, "65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması ve desteklenmesi için gerekli bakımların yapılması ve yaşamlarının kolaylaştırılması amacıyla toplamda 8 yılda 45 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu süreçte 42 belediyede yürütülen 74 projede 87 bin 987 hanede yaşayan 128 bin 691 yaşlıya ulaştık." dedi.

Göktaş, Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında bu yıl için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdıklarını da belirtti.