Sivas'a Can Suyu: Boji Fabrikası İş İmkanı Sunacak! Sivas'a Can Suyu: Boji Fabrikası İş İmkanı Sunacak!

Varroa hastalığı, Türkiye genelinde arıcılığı tehdit eden önemli hastalıklardan biri olarak bilinmekte olup, Yozgat'ta bu hastalığın etkisiyle 2023 yılında 15 bin kovanın zarar gördüğü belirtildi.
Yozgat Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Hasan Ali Karaca, varroa hastalığının arıcılık sektörüne ve arıların sağlığına ciddi zararlar verdiğini ifade ederek, "Yozgat’ta 2022 yılında tespitlerimize göre 37 bin kovan civarında arımız vardı. 2023 yılındaki tespitlerimize göre de 22 bin kovan arı kaldığını tahmin ediyoruz. Bu sene kayıplarımız çok fazla oldu. Sebebi, düzensiz yağışlar ve varroa hastalığının çok aşırı olması, ayrıca arıların bakımının yeterince yapılmaması dolayısıyla arılarımızda fazlasıyla zayiat oldu." dedi.
Karaca, arıcıları varroa hastalığına karşı ilkbahar bakımlarını titizlikle yapmaları konusunda uyardı. Varroa hastalığına karşı mücadelede ilaç kullanımının önemli olduğunu vurgulayan Karaca, "Varroa arı parazitidir. Arı peteklerinin gözeneklerine girer, larvasının içerisine girer. Orada yavru yapar, çoğalır ve oradaki sıvıyı yer bitirir. Mücadelesi de sadece ilaçlarla yapılır. Arının ilkbahar bakımını çok güzel yaparsan sonbahar bakımına fazla bir şey kalmaz. Ama ilkbahara varroa ile girersen bal döneminde de arıya müdahale edemediğinden dolayı bu parazitten başını alamazsınız." şeklinde konuştu.
Ayrıca, varroa ile mücadelede kullanılan sahte ilaçların arıcıları olumsuz etkilediğini belirten Karaca, "İlaçların kullanılmasında aslında devletimiz bizi yönlendirmeli, devletimizin dediği ilaçların kullanılmasını zorunlu hale getirmeli. Bu konuda mücadele edilmesi lazım. Bu sahte ilaçlar nedeniyle aşırı kaybımız oldu, bu ilaçlardan arıcılar olarak çok sıkıntı çektik." ifadelerini kullandı.