Klasik Mercedes'iyle 7 Bin 500 Kilometre Yol Yaptı: Ali Yeniay'ın Hikayesi Klasik Mercedes'iyle 7 Bin 500 Kilometre Yol Yaptı: Ali Yeniay'ın Hikayesi

Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A, uzaydaki görevine başlamak için geri sayıma geçti. Saatler 00.20’yi gösterdiğinde ABD’nin Florida Eyaleti’nden SpaceX'in Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan uydunun fırlatma öncesi son kontrolleri tamamlandı.

Türksat 6A, tamamen yerli ve milli teknolojiyle üretildi ve kullanılan ekipmanların yüzde 80’i Türkiye'de üretildi. Fırlatma kütlesi 4,2 ton olan ve 8,4 kilovat gücünde faydalı yüke sahip olan uydunun Türkiye, Avrupa ve Güney Asya'da geniş bir coğrafyada hizmet vereceği belirtiliyor. Ayrıca, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsayarak hizmet verdiği nüfus kapasitesini 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracak.

Türksat 6A’nın fırlatılmasının ardından 70’inci dakikasında geçici yörüngesine oturması ve ilk sinyallerini vermesi bekleniyor. Daha sonra bir aylık yolculuğa çıkacak olan uydunun, dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta sabitleneceği belirtiliyor.

Kaynak: iha