Apple, 1.4 milyar iPhone kullanıcıyı hedef alan büyük bir SMS kimlik avı saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırganlar, Apple'danmış gibi görünen mesajlar göndererek kullanıcıları sahte bir web sitesine yönlendirerek Apple Kimlik bilgilerini çalmaya çalışıyorlar. Bu mesajlar, iCloud ile ilgili "önemli bir istek" içerdiğini ve kullanıcılardan bir bağlantıya tıklamalarını istiyor. Tıklanan bağlantı, kullanıcıları Apple Kimlik bilgilerini girmeleri için tasarlanmış sahte bir web sitesine yönlendiriyor. Kullanıcılar bilgilerini girerse, dolandırıcılar cihazlara erişebilir, kişisel ve finansal bilgileri çalabilir ve yetkisiz satın alımlar yapabilirler. 

Apple ise  1.4 milyar cihazını hedef alan bir siber saldırıya uğradığını açıkladı. Tüm iPhone kullanıcılarına acil uyarı mesajı gönderdi.

Iphone

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ne Tıp Fakültesi'nden Yeni Rektör Mü Geliyor? Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ne Tıp Fakültesi'nden Yeni Rektör Mü Geliyor?

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Bu, hesabınıza giriş yapmak için parola ve bir kod gerektirir, bu da dolandırıcıların giriş yapmasını zorlaştırır.
  • Şüpheli görünen hiçbir bağlantıya tıklamayın. Bir mesajda veya e-postada gelen bağlantılardan emin değilseniz, Apple'a doğrudan e-posta yoluyla veya resmi web sitesi üzerinden ulaşarak doğruluğunu teyit edin.
  • Apple'ın resmi web sitesi URL'sine dikkat edin. Sahte web siteleri, Apple'ınkinden biraz farklı bir URL'ye sahip olabilir.
  • Apple, sizden asla cihazlarınızdaki veya hesabınızdaki güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmanızı istemez. Birisi sizden bunu yapmasını isterse, bu bir dolandırıcılıktır.
  • Şüpheli bir mesaj veya e-posta alırsanız, Apple'a [email protected] adresine e-posta yoluyla bildirin.

Muhabir: Haber merkezi