Ankara Sağlık Turizm Federasyonu (ASATUF) Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve heyeti, Portekiz Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Joao Macedo'yu ziyaret ederek iki ülke arasındaki sağlık turizmi iş birliğinin geliştirilmesi için girişimlerde bulundular.

11 Haziran Salı 2024 Sivas Nöbetçi Eczaneler 11 Haziran Salı 2024 Sivas Nöbetçi Eczaneler

Ziyarette, Prof. Dr. Karabulut, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki gelişmeleri ve ASATUF'un faaliyetlerini anlattı. Portekiz'den Türkiye'ye gelen hastalara VİP hizmet verildiğini ve tedavi sonrası da ülkenin doğal ve kültürel güzelliklerinin tanıtımının yapıldığını vurguladı.

Karabulut, sağlık turizmi alanında Türkiye ile Portekiz arasında iş birliğinin geliştirilmesi için şu önerileri sundu:

  • Anlaşmalı termal oteller ve hastanelerle Portekizli hastalara hizmet verilmesi

  • Şifalı bitkilerin Portekiz'de tanıtılması

  • 2024 yılında online ve fiziki formatta iş forumları ve konferanslar düzenlenmesi

  • Türk sağlık sektörü temsilcileri ile Portekiz'e heyet ziyareti gerçekleştirilmesi ve ikili anlaşmalar yapılması

Portekiz Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Macedo ise iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin daha da geliştirilmesi arzusunu dile getirdi. ASATUF'un çalışmalarını dikkatle takip ettiklerini ve sağlık turizmi konusundaki taleplerini değerlendireceklerini ifade etti.

Macedo ayrıca, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki etkisini ve başarısını gururla takip ettiklerini ve Portekizli hastalar için veri tabanı oluşturarak istatistik tutmak istediklerini söyledi.

İki taraf da sağlık turizmi alanındaki iş birliğini geliştirmenin önemini vurgulayarak, ASATUF ve Portekiz Büyükelçiliği arasında yapılacak çalışmalar ve karşılıklı ziyaretler için isteklilik gösterdiler.

Kaynak: iha