XX. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı  Taylan Küçüker Fotokromik Lens Kullanımı Hakkında Açıklamalarda Bulundu:

Güneş gözlüklerinin kullanımı, göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle fotokromik lenslerin kullanımı ve güneş gözlüklerinin renk seçimi konularında yapılan açıklamalar, göz sağlığını korumak isteyenler için önemli bilgiler içeriyor.

Fotokromik lenslerin özellikleri üzerine konuşan uzmanlar, bu lenslerin UV radyasyonuyla aktif hale geldiğini, ancak araç içinde koyulaşma süreçlerinin bazı durumlarda yeterli olmayabileceğini belirtiyorlar. Bu durumun, özellikle sürücüler için dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğuna vurgu yapılıyor. Bazı üreticilerin geliştirdiği yeni nesil organik fotokromik-polarize camların ise hem UV'ye hem de ışık şiddetine bağlı olarak tepki verdiği ifade ediliyor.

Güneş gözlüklerinin renk seçimi konusunda da önemli bilgiler veriliyor. Kahverengi ve gri renkli lenslerin farklı özellikler taşıdığı belirtilirken, kahverengi lenslerin özellikle sisli ve puslu havalarda kontrastı artırdığı ve mavi ışık geçirgenliğini azalttığı bilgisi paylaşılıyor. Gri renkli lenslerin ise nötr filtreler olduğu için renkleri karıştırmadığı ve özellikle sürücüler için trafik işaretlerini net bir şekilde görmelerine yardımcı olduğu vurgulanıyor.

Güneş gözlüklerinin genel geçirgenlik oranının %15 ile %30 arasında olması gerektiği belirtilirken, uzun süre güneş ışığına maruz kalanların %15 veya daha az geçirgenlikte lens kullanmalarının uygun olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, gece sürüşlerinde koyu renkli lenslerin kullanılmaması gerektiği ve gece sürüşleri için özel lenslerin tercih edilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

7 Temmuz Pazar 2024 Sivas Nöbetçi Eczaneler 7 Temmuz Pazar 2024 Sivas Nöbetçi Eczaneler

Son olarak, güneş gözlüklerinin sadece bir aksesuar olmadığı, aynı zamanda göz sağlığını koruyan önemli bir ürün olduğu ve doğru ürün seçimi için optisyenlerden destek alınması gerektiği vurgulanıyor. Kamu sağlığının korunması için ise güneş gözlüklerinde yapılan satışların denetlenmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği dile getiriliyor.

Muhabir: bülten