Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde gerçekleşen güncelleme ile mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle kayıt yapılamayan tarım alanlarına çözüm getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle birlikte, çiftçilerin kayıt olma süreci ve kontrollerle ilgili detaylar düzenlendi.

Otomobil Satışlarında Düzenleme Otomobil Satışlarında Düzenleme

Yapılan değişiklikle öne çıkan başlıklardan biri, taahhütname belgesi ile kayıt altına alınabilecek tarım alanlarına yönelik düzenleme oldu. Artık, mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle resmi kayıtlar yapılamayan alanlar için çiftçilere taahhütname imzalama hakkı tanındı. Bu taahhütname, üretim yılına ait uydu görüntüleri veya yerinde yapılan kontrolle desteklenerek güvenilir bir kayıt oluşturulmasını sağlayacak.

Söz konusu değişiklikle birlikte, mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle kayıt yaptıramayan çiftçiler, tarımsal desteklerden yararlanma fırsatına kavuşacak. Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt sürecinde, hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda "Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu" hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazineden kiralanan alanlarda aranmayacak.

2023-2024 üretim yılı ÇKS başvurularının başlamasıyla birlikte, çiftçilere tanınan taahhütname imzalama hakkı ve bu güncellemeler, tarım sektöründeki çiftçilerin desteklere daha etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlamak adına atılan önemli adımlar olarak öne çıkıyor.