Aksaray'da Konya-Niğde yol ayrımında bulunan Karasu Deresi üzerindeki tarihi Osmanlı köprüsü, aslına uygun şekilde restore edilerek şehre yeniden kazandırılıyor. Zaman içerisinde sel felaketlerinden zarar gören köprü, yapılacak restorasyon çalışmaları ile eski ihtişamına kavuşacak.

Yaklaşık 160 Yıllık Tarihe Sahip

Afganistan Kültürü Sivas'ta Renkler Çiçek Açtı! Afganistan Kültürü Sivas'ta Renkler Çiçek Açtı!

1863 yılından önce inşa edilen Karasu Köprüsü, 13,5 metre uzunluğunda ve 4,26 metre genişliğinde. Büyük kemer açıklığı 3,80 metre, küçük kemer açıklığı ise 2,40 metre olan köprü, kesme taş ve moloz taş kullanılarak inşa edilmiş.

Tarihi Mirasa Sahip Çıkılıyor

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, restorasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ecdat yadigarı tarihi eserlerimizi aslına uygun şekilde restore ederek gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz" dedi. Dinçer, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Restorasyon Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Hızla devam eden restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Karasu Köprüsü, Aksaray'ın tarihi ve turistik değerlerine önemli bir katkı sağlayacak.