Pasaj Sahaf , hem sahaf hem de cafe olarak hizmet veren, şehrin ilk konsept işletmesi olarak  kitapseverlere hizmet veriyor. İşletmecisi Şaban Yazıcı, kitap sevgisi ve kültür odaklı bakış açısıyla bu eşsiz mekanı hayata geçirerek kitapseverleri bir araya getirecek bir ortam sunuyor.

Yazıcı yağtığı konuşmada:`` Bu işi merakla, severek yapıyorum ,bu işten zevk alıyorum. Zevk almadan, sevmeden bu işi hiçbir şekilde yapamazsınız. Bu işten ekonomik olarak bir şeyler bekliyorsanız, onu da yapamazsınız. Bu işi tamamen zevk, merak ve kültür aşılama, kültür dağıtma merkezi olarak görüyorum.

ESNAF ANLAYIŞIYLA BU İŞİ YAPMIYORUM

Kendim yıllardır kitap toplayan, kitap okumaya çalışan ve kitapları insanlara okutmak için uğraşan bir insan olarak düşünüyorum. Kitaplarımı insanlara okutmak için farklı çalışmalar yaptım, emanet usulü düşündüm ama bu yöntem işe yaramadı. İnsanlar kitapları tekrar getirmediler. Ben de kendi sahip olduğum kitaplar ile başka yerlerden aldığım kitapları topladım ve burada bir sahaf açtım. Sahaf açarken, bunun Sivas'ta olmayan bir konseptini oluşturmayı hedefledik. Bizde "esnaf olarak kitap satma" düşüncesi yok.

KİTAPLARA DEĞER VEREN İNSANLAR GELSİN

Bize kitaplarla haşır neşir olan, kitaba merak duyan insanlar gelsin. Burada çayını, kahvesini içsin, kitabını okusun, kitap alışverişi yapsın. Biz burayı bir kitap kafe olarak açtık. Şu anda Sivas'ta bu kapsamda bir çalışma alanı yok. Sadece burada değil, internet üzerinde de Nadir Kitap'ta bir sayfamız var ve bu sayfa üzerinden alışveriş yapma imkanı sağlıyoruz. Gerekirse, insanların bulamadığı kitapları biz bulup getiriyoruz.

Ankara'nın Tarihi Kalbi Yeniden Canlanıyor: Miras Şantiye Gezileri ile Geçmişe Yolculuk Ankara'nın Tarihi Kalbi Yeniden Canlanıyor: Miras Şantiye Gezileri ile Geçmişe Yolculuk

30 BİN ÜZERİNDE KİTAP KAYDIMIZ VAR

Bizim buradaki asıl yoğunluğumuz akademik kitaplar ve eğitim kitapları. Bunların dışında normal klasikler, dünya klasikleri, hikayeler, romanlar da bulunmakta. Yaklaşık olarak 30 binin üzerinde kitap kaydımız var. Ek olarak, plaklarımız ve kasetlerimiz de bulunuyor ve bunların alışverişini yapabiliyoruz. Ayrıca, 100 bine yakın takvim yaprağımız var. İnsanlar doğum günlerinde, evlilik yıl dönümlerinde özel günlerde bu takvim yapraklarını istediklerinde bulup verebiliyoruz.4E8Bd2Bc 1908 4394 Ad4D D958A186F52F

Muhabir: İsmail Haksever