25 ŞUBAT 2024 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 25 ŞUBAT 2024 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

2019 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD19 Pandemisinin ekonomik etkileri hala devam ediyor. Pandemiden ekonomik olarak en çok etkilenenler listesinin başında yer alan eğlence sektörü darbe üstüne darbe yiyor.

Düğün salonu işletmecileri başta olmak üzere tüm eğlence sektörüne ağır bir darbe vuran pandemi, halkın alışkanlıklarının değişmesine sebep oldu. Türk gençlerinin en çok tercih ettiği sosyal aktivitelerden biri olan sinema, pandemi döneminde sosyal mesafe kuralları kapsamında yaklaşık 2 sene boyunca hizmete kapalı kaldı.

Sinema salonlarının kapalı kalmasına alternatif olarak internet yoluyla hizmet veren film ve dizi siteleri artış gösterdi. Artışın yanı sıra halihazırda var olan siteler algoritmalarını güçlendirerek vatandaşlara sınırsız hizmet sundu.

Siteler üzerinden istediği tüm filmlere erişebilen halk sinema salonlarının yolunu unuttu. Sinema bilet fiyatları düştükçe düştü. Sivas merkezde hizmet veren 3 sinema salonunun bazı filmleri seyircisiz oynattığı ise gözlerden kaçmadı.

Sinema salonu çalışanları pandemiden öncesi ile sonrası arasından büyük bir kazanç farkı olduğunu belirtirken; “Bizim salonlarımız pandemi öncesinde ağzına kadar dolardı, müşterilerimiz boş koltuk bulamazdı. Ancak şimdi bazen filmlere seyirci bulamadığımız için filmleri oynatmıyoruz. Bitme noktasına geldik.” ifadelerini kullandı.

Sinemaya gitmek yerine dijital sinema uygulamalarını kullanmayı tercih eden vatandaşlar ise; “Sinema biletleri 100 liradan başlıyor. Dijital sinema uygulamaları ise aylık 130-200 lira. Bir film izlemek ile bir ay boyunca farklı farklı filmler izlemek daha karlı bu yüzden artık sinemaya gitmiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bir dönemin en popüler aktivitelerinden olan sinema salonlarının müşterilerini kaybetmesiyle birlikte işletmecilerin yaşadığı dar boğaz için yetkililer tarafından getirilecek çözüm önerileri de merak ediliyor.