6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilin yıkımına neden olan 7,7 ile 7,6 şiddetindeki iki depremin ardından Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi Doğanşehir’de başarılı çalışmalara imza attı.Doğanşehir-1

SİVAS 29 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 29 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER

Tüm Türkiye’yi derinden etkileyen 6 Şubat depremlerinin ilki Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 04,17’de meydana geldi. 7,7 şiddetindeki ilk depremin ardından Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi, depremde oldukça hasar alan Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki yardım faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere görevlendirildi.

Sahada aktif bir şekilde rol alan Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi, 6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 13,24’te meydana gelen 7,6 şiddetindeki ikinci depreme Doğanşehir’de yakalandı.

Sivas Tüm Gücü İle Doğanşehir’e Gitti

7,7 ile 7,6 şiddetindeki iki depremin ilk saatlerinden itibaren Doğanşehir’e giden Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi, tüm gücü ile sahada yer aldı.

Sivas Belediyesi, Sivas İl Özel İdaresi, Sivas İl AFAD Müdürlüğü, Sivas Kızılay, Sivas İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Sivas Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Sivas İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü, Sivas İl Jandarma Komutanlığı gibi birçok kurum bölgede yardım çalışmalarına ortak oldu.Belediye

Sivas Valiliği 3 Öğün Sıcak Yemek Çıkardı

Doğanşehir'de depremzedelerin beslenme sorununu gidermek için 12 noktada 3 öğün sıcak yemek çıkarıldı.

Kapalı spor salonunda ilaç dağıtımı yapılarak Sahra Eczanesi kuruldu. Hasta ve yaşlılar, devlet hastanesine taşındı. Köylere evde bakım hizmeti verilmeye başlandı. Yaralı yüzlerce vatandaşın, Sivas başta olmak üzere çeşitli illere nakli sağlandı.

Sivas Belediyesi Doğanşehir Çarşısını Kurdu

Afet bölgesindeki hayatın normale dönmesi için Sivas Belediyesi tarafından inşa edilen 'Doğanşehir Çarşısı' hizmete açıldı.

Depremin yaşandığı ilk günden itibaren bölgede yer alan Sivas Belediyesi ekipleri, büyük bir yıkıma uğrayan Malatya’nın Doğanşehir ilçesini tekrar eski haline getirmek için hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürdü.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin öncülüğünde enkaz kaldırma, yardım dağıtımı, çevre temizliği gibi ihtiyaç duyulan birçok farklı alanda hizmet eden ekipler, konteyner çarşı projesini tamamladı.

Market, kasap, lokanta, ayakkabıcı, kuaför gibi birçok farklı esnafın yer aldığı çarşıda lavabo, abdesthane, mescit gibi ortak kullanım alanları da bulundu. Yaklaşık 5 bin metrekare arazi üzerine kurulan projede ağaçlandırma ve aydınlatma çalışmaları yapılarak kaldırım, oturma bankları ve çevre düzenlemesi de tamamlandı.

35 Bin Depremzede Sivas’ta Misafir Edildi

6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen 7,7 ile 7,6 şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden gelen depremzede vatandaşlar Sivas’ta misafir edildi.

35 binin üzerinde depremzede vatandaş, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yerleşkesi’nde bulunan yurtlara yerleştirildi.

Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi koordinasyonunda depremzede vatandaşların tüm ihtiyaçları karşılandı.Valilik-1

Büyük Bir Uyum İçinde Çalıştılar

Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği, deprem nedeniyle destekte bulunmak isteyen Sivaslı vatandaşlarla büyük bir uyum içerisinde çalıştı.

Devletin tüm imkanlarıyla sahada yer alan Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi, Sivaslı vatandaşların desteklerini de deprem bölgelerine ulaştırdı.

Öte yandan Sivas’ta yürütülen destek faaliyetleri vatandaşlardan da tam not aldı.