Sivas Valiliği himayesinde, Sivas İl Özel İdaresi ve İŞ-KUR İl Müdürlüğü’nün destekleriyle Avrupa Birliği'nin finansal katkılarıyla gerçekleştirilen Roboto Projesi kapsamında Robotik Otomasyon Laboratuvarı'nın açılışı yapıldı.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde hayata geçirilen proje, Endüstri 4.0 uygulamaları için gerekli tadilat ve altyapı çalışmalarının ardından kurulan laboratuvar ile 20 işsiz gence teorik ve uygulamalı eğitim imkanı sunuyor. Proje tamamlandıktan sonra laboratuvarda Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine eğitim verilmeye devam edecek.Otomasyon (1)

Açılış törenine Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ercan Alpay ve il protokolü katıldı. Projenin koordinatörü Süheyla Şahin'in sunumuyla başlayan programda, Vali Şimşek proje hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Otomasyon (2)

Vali Şimşek, "Roboto projesini önemsiyoruz. Türkiye'nin küresel ekonomide güçlü bir aktör olarak yer alabilmesi için işgücü piyasasındaki gelişmelerin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Roboto Projesi, ilimizde nitelikli iş gücü yetiştirilmesi ve sektörlerin kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi açısından son derece önemli görüyoruz." dedi.

Otomasyon (3)

Gençlerin geleceği için bu tür projelerin hayati öneme sahip olduğunu belirten Vali Şimşek, "Öğrencilerimizin kapasitelerinin güçlendirilip nitelikli iş gücüne kazanımlarının sağlanması, erken yaşta bilgi ve iş tecrübesi edinilmesi açısından kıymetlidir. Bu çalışma ile gençlerimizin sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeteneklere sahip olmalarını amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Otomasyon (1)

Yerli ve Milli Gurur: Edirneli Mühendislerden Elektrikli Araçlar için Taşınabilir Şarj İstasyonu Yerli ve Milli Gurur: Edirneli Mühendislerden Elektrikli Araçlar için Taşınabilir Şarj İstasyonu

Konuşmaların ardından Robotik Otomasyon Laboratuvarı'nın açılışı gerçekleştirildi.