Mamak Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı "100 Çocuk, 100 Eser, 1 Belgesel: Engel Tanımayan Çocuklar" projesi kapsamında, depremzede ve engelli çocuklar Ankara'yı keşfediyor.

Gezinin ilk durağı Mamak Belediyesi Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi oldu. Bilim merkezini gezen çocuklar, gezegen evi, hava durumu stüdyosu, yapay uydular, panoramik asansörler, Güneş sistemi sergisi, Ay'a iniş simülatörü, uzay bisikleti, gök taşları konsepti ve denge tüneli gibi birçok ilgi çekici yerle bilimin gizemlerini keşfetti.

Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, ziyarette yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ali Kuşçu Bilim Merkezi, uzay meraklılarının uğrak mekanıdır. Farklı yerlerden kalkıp geldiniz, belki hepiniz Mamak ilçesinin adını bile duymadınız. Mamak, Ankara'nın 4. büyük ilçesi ve gelişmeye yönelik büyük bir potansiyel taşıyan bir ilçe. İçinde bulunduğumuz Ali Kuşçu Bilim Merkezi, yurt içinden ve yurt dışından uzay meraklılarının uğrak mekanıdır. Sizleri burada ağırlamak bizim için onurdur çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz."

Beyşehir'de Bilim Fuarı Coşkusu Yaşandı! Beyşehir'de Bilim Fuarı Coşkusu Yaşandı!

Şahin, yaz döneminde Ali Kuşçu Bilim Merkezi'nde Robotik Kodlama ve Dijital Sanat kursu atölyeleri düzenleyeceklerini ve Mamak Belediyesi olarak engelsiz eğitimin ve bilimin destekçisi olduklarını belirtti. "100 Çocuk, 100 Eser, 1 Belgesel Projesi" çalışmalarını da takdir ettiğini ifade eden Şahin, projeye emek veren tüm yetkililere teşekkürlerini iletti.

Gezi, Ankara Valiliği, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi ve Küresel Girişimci Engelliler Derneği iş birliğiyle gerçekleşti.

Kaynak: iha