Sivas'ta ilk kez Okullararası Kriket İl Birinciliği düzenlenecek. 27 Mart Çarşamba günü yapılacak turnuva, Krikette şehirde yeni bir sayfanın açılmasına imza atacak.

Sivas’ta 2023-2024 sezonunda kulüpler bazında Türkiye Şampiyonasında yer alınan krikette okullararası il birinciliği ilk kez oynanacak.  Okullararası Kriket İl Birinciliği 27 Mart 2024 Çarşamba günü yapılacak. Küçük, yıldız ve gençler kategorisinde oynanacak il birinciliğine katılım hangi düzeyde olacağı, müsabakalarda ortaya çıkacak tempolar merak ediliyor. Öte yandan okullu kriket il birinciliklerini kategorilerinde şampiyon olarak tamamlayacak ekipler Sivas’ı, Türkiye Şampiyonasında temsil edecek.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 11.25.46

Kriket Nedir?
Kriket, en temelde tıpkı futbol gibi 11 kişinin karşılıklı oynadığı bir spor dalı. İngilizlerin icat ettiği bir oyun olan kriket, 16. yüzyıldan beri oynanıyor. Uzun süre sadece İngiltere sınırları içinde oynanan bu oyun, zamanla İngilizlerin zamanında hükmettiği Hindistan, Avustralya gibi ülkelerde de popüler hale geldi. Bugün dünyanın dört bir yanında takipçisi olan kriket, topla oynanan sporlar kategorisinde yer alıyor.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 11.25.46 (1)

Nikolic İlk Kez Kalede Olacak Nikolic İlk Kez Kalede Olacak

Kriket Nasıl Oynanır?
Kriket sopa ve top yardımıyla, 20 metre uzunluğunda bir alanda oynanır. Oval bir sahada karşı karşıya gelen oyunculardan, sahanın bir ucunda yer alan atıcı topu sahanın öbür ucunda bulunan vurucuya fırlatır. Amaç topu vurucunun arkasında bulunan ve Wicket denen kale benzeri düzeneğe değdirmektir. Atıcı Wicket’a topu değdirmeye çalışırken, vurucu ise bunu engellemek için gelen topa elindeki sopayla vurup uzaklaştırmaya çalışır. Kısacası temel amaç sopalarla gelen topu karşı takımın kalesine yollamaktır. Sürekli hareket halindeki oyuncularla oynanan oyun büyük bir efor ister.