Sivas'ın Beydilli köyünde bulunan Gelin Kayası, gizemli hikayesi ve eşsiz görüntüsü ile ziyaretçileri büyülüyor. Rivayete göre bir gelinin eşkıyalardan kaçarken taşa dönüştüğü bu kayalık, doğa harikası olarak nitelendiriliyor.

Efsane Gerçek mi?

Gelin alayı eşkıyalar tarafından durdurulduğunda gelinin "Ya beni kuş et ya beni taş et" diye dua ettiği ve bu dileğinin kabul olduğu rivayet edilir. O günden beri kayalık, gelinliğe bürünmüş bir kadını andıran şekliyle dikkat çekiyor.

Memleket Partisi Sivas'ta 2. Kurultay'a Hazırlanıyor: Yeni Yol Haritası Yakında! Memleket Partisi Sivas'ta 2. Kurultay'a Hazırlanıyor: Yeni Yol Haritası Yakında!

Ziyaretçiler Kayayı Nasıl Buluyor?

Gelin Kayası'nı ziyaret edenler, kayanın hem şekline hem de yıllarca aynı yerde dimdik durmasına hayran kalıyor. Birçok ziyaretçi kayada bir kadın silüeti de seçebildiğini söylüyor.

Geçmişten günümüze kadar uzanan bir inanışa göre, Gelin Kayası'na dilek dileyenlerin dilekleri kabul oluyor. Bu nedenle kayalık, her yıl çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.

Gelin Kayası'na Nasıl Ulaşılır?

Gelin Kayası, Sivas şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Beydilli köyüne ulaştıktan sonra kısa bir yürüyüşle kayaya ulaşabilirsiniz.

Muhabir: Songül BOZDUMAN