Sivas'ın tarihi bir günü! İstanbul ile Sivas arasında kesintisiz seyahat imkanı sunan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı resmen açıldı. Artık Türkülere konu olan Sivas'tan İstanbul'a seyahat otobüsle 14 saat yerine, YHT ile sadece 7 saat 8 dakika sürecek.

MSB: Son Bir Haftada 48 Terörist Etkisiz Hale Getirildi MSB: Son Bir Haftada 48 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

İlk sefer coşkuyla karşılandı

İlk sefer sabah 08.40'ta Söğütlüçeşme İstasyonu'ndan kalktı ve 7 saat sonra Sivas'a vardı. Tren istasyonda Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Özdemir, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul ve vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı.

Istanbul Sivas Yht

Konforlu ve güvenli yolculuk

AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, YHT'nin çok konforlu ve güvenli olduğunu belirterek "Hemşehrilerimiz bizi coşkuyla selamladılar. Ben bütün hemşehrilerime bu güvenli yüksek teknoloji ürünü olan İstanbul-Sivas ve Sivas-İstanbul seyahatini tercih etmelerini buradan hassasiyetle öneriyorum" dedi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise YHT'nin kente yeni ufuklar açacağını belirterek şunları söyledi: "Bugün Sivas olarak yine tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu seferle birlikte İstanbul seferlerimiz başlamış oldu ve İstanbul-Sivas arası mesafede 7 saate indi. Hızlı tren şehrimizde yeni ufuklar açacak. Şehrimizin başta turizm olmak üzere sanayisi ve ekonomisine her yönüyle katkıda bulunacak."

Akrabalıklar ilişkilerini de güçlendirecek

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun ise YHT'nin akraba ilişkilerini de güçlendireceğine inandıklarını belirterek "Yaklaşık bir yıl önce Ankara-Sivas hızlı tren seferleri başlamıştı. 1 milyonun üzerinde yolcunun taşındığını görmekteyiz. Bundan sonraki süreçte de inanıyoruz ki bu sayı daha da artacak. Bu da Sivas’ın hem kültürüne hem turizmine katkı sağladığı gibi Sivas-İstanbul arasındaki akraba ilişkilerini de güçlendireceğine inanıyoruz" dedi.

Yolcular da memnun

Trenle seyahat eden vatandaşlar ise seferden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Sivas'a YHT ile gitmek için:

  • Biletinizi https://bilet.tcdd.gov.tr/ adresinden satın alabilirsiniz.
  • Trenler Söğütlüçeşme, Pendik, Halkalı ve Bakırköy'den kalkıyor.
  • Sivas'a varış istasyonu ise Sivas Garı.

YHT ile Sivas'a keyifli yolculuklar!