Sivas'ta son yıllarda kiralık daire bulmak nispeten daha kolay hale gelse de, kiralar artmaya devam ediyor. Geçen yıllara göre 2-3 kat artan kiralar, özellikle dar gelirli vatandaşları zor durumda bırakıyor. Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır ile Sivas'taki kiralık daire piyasası hakkında konuştuk.

Untitled 1 Copy

Başkan Kerim Çayır ile yaptığımız röportajı sizler için derledik;

Her Bütçeye Uygun Daire Var mı?
Her bütçeye uygun daire bulmak mümkün olsa da, bazı bölgelerde fiyatlar oldukça yüksek. Bağdat Caddesi, yeni üniversite bölgesi ve rezidans tarzı dairelerin bulunduğu yeni yapılaşmış bölgelerde kiralar oldukça pahalı. Kümbet, Alibaba ve Kılavuz gibi bölgelerde ise dar gelirli vatandaşlar için daha uygun fiyatlı daireler bulmak mümkün.

Öğrenciler Kiralık Daire Bulmakta Zorlanıyor mu?
Geçmiş yıllarda öğrenciler kiralık daire bulmakta zorlanabiliyordu. Ancak günümüzde öğrenciler 3+1 daireler yerine daha çok 1+0 ve 1+1 gibi eşyalı daireleri tercih ediyor. Sivas'ta öğrenci barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde yatırımlar da yapıldı. Bu nedenle öğrenciler kiralık daire bulmakta büyük bir problem yaşamıyor.

Hangi Bölgeler Daha Revaçta?
Depremden sonra vatandaşlar müstakil kiralık daireleri tercih etmeye başladı. Esenyurt gibi gelişen bölgelerde müstakil villa tarzı ve ikişer katlı üçer katlı daireler oldukça popüler. Bununla birlikte, Sivas'ta vatandaşlar genellikle işlerine yakınlık kriterine göre daire seçiyor.

Önümüzdeki Günlerde Kiralarda Artış Bekleniyor mu?
Pandemi döneminde kiralarda artış yaşanmamıştı. Hatta bu dönemde 500-1000 TL'ye kiralık daire bulmak mümkündü. Ancak son zamanlarda kiralarda bir dengeleme gerçekleşti. Geçen yaz kiralarda ciddi bir artış yaşansa da, önümüzdeki dönemlerde büyük bir artış beklemiyorum.

Halihazırda Oturan Kiracılar için %25 Zam Tartışması
Son zamanlarda halihazırda oturmakta olan kiracıların kiralarına %25 zam yapılabilmesine yönelik düzenleme tartışmalara yol açıyor. Bu düzenlemeye karşı çıkanlar, kira artışlarının enflasyon oranına göre yapılmasını savunuyor. Bu durumun hem kiracıları hem de ev sahiplerini zor durumda bıraktığı, kiracıların evden çıkartılmasına neden olabileceği belirtiliyor.

31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE AK PARTİ'YE OY VERENLER 31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE AK PARTİ'YE OY VERENLER

95A13B2B 1A5A 411B 9Ecb 911F9E5095Fc
Sivas'ta kiralık daire piyasası şu anda dengelendiğini görebiliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde kiralarda büyük bir artış beklenmiyor olsa da, enflasyon oranına bağlı olarak artışlar devam edebilir. Halihazırda oturmakta olan kiracıların kiralarına %25 zam yapılabilmesine yönelik düzenlemenin ise hem kiracıları hem de ev sahiplerini zor durumda bıraktığını ifaden Başkan Kerim Çayır, bu uygulamanın da bu yaz sezonunda bırakılabileceğini söylüyor.