PKK/KCK'nın son dönemdeki şiddet olayları ve Belçika'da yaşanan Türk kökenli vatandaşlara yönelik saldırılar, Avrupa'da örgüte karşı tepkileri artırdı. Belçika ve Fransa'da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 8 PKK/KCK'lı gözaltına alındı.

Operasyonda Ne Ele Geçirildi?

Belçika polisinin PKK/KCK'nın Belçika merkezli Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının stüdyolarına düzenlediği operasyonda doküman ve teknik malzemelere el konuldu. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, eş zamanlı olarak Fransa'da da PKK/KCK'ya müzahir Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi'ne ve üyelerin evlerine operasyon düzenlendi.

Avrupa Neden Sessiz Kalıyordu?

Avrupa Birliği ülkelerinde terör örgütleri listesinde yer alan PKK/KCK'ya karşı bazı Avrupa ülkelerinin sessiz kalması ve yer yer destek olması tepkilere yol açıyor. Kürtlerin sözde ezilen halk olarak algı politikası ve Avrupa kamuoyunda karşılık bulması, AB'ye üye birçok ülkenin örgüte karşı gerekli adımları atmamasını beraberinde getiriyor. Bu durum ise örgütün Avrupa'da sesinin yükselmesine ve daha cüretkâr davranabilmesine neden oluyor.

PKK/KCK Avrupa'da Nasıl Faaliyet Gösteriyor?

PKK/KCK, propaganda faaliyetlerini daha çok Avrupa'da Kürt nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Hollanda gibi ülkeler ile örgütün faaliyetlerinin merkezi olması sebebi ile Belçika'da gerçekleştiriyor. Avrupa'da geniş bir alana yayılmış olmanın verdiği avantaj da her eylem ve etkinlikte kullanılıyor. Avrupa sınırları içinde düzenledikleri eylemler sırasında ivedi bir şekilde organize olup, şiddet içeren girişimlerde bulunabilen örgüt üyeleri, güvenlik güçleri ile çatışıp çevreye zarar verebiliyor.

Avrupa'da Artan PKK/KCK Şiddeti Tepkilere Neden Oldu

Belçika'da yaşanan son olaylar ve diğer Avrupa ülkelerine de sirayet etmesi ile Avrupa ülkeleri, görmezden geldikleri PKK/KCK şiddetine karşı adım atmaya başladı. Özellikle Belçika'da Türk kökenli nüfusa yönelik şiddet olaylarının artması, bu olaylarda güvenlik güçlerinin yetersiz kalması ve PKK/KCK'ya müzahir basın organlarında manipülatif haberlerin yapılması Avrupa vatandaşlarının da tepkisine neden oldu.

Kurban Bayramı Nedeniyle Bıçakçılardaki Yoğunluk Arttı Kurban Bayramı Nedeniyle Bıçakçılardaki Yoğunluk Arttı

Belçika ve Fransa'dan Sert Açıklamalar

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, PKK/KCK lehine gösterileri kabul edilemez olduğunu ve terör örgütü PKK/KCK lehine ifadelere tolerans gösterilemeyeceğini söyledi. Belçika Federal Adalet Bakanı Paul Van Tigchelt de Belçika için PKK/KCK'nın açık şekilde bir terör örgütü olarak kabul edildiğini ve bu kırmızı çizginin asla aşılamayacağını vurguladı.

Avrupa PKK/KCK Şiddetinin Artmasından Endişeli

Belçika'da yaşanan olaylardan sonra Avrupa makamları PKK/KCK sempatizanları nedeni ile şiddet olaylarının artmasından endişe ediyor. Örgüte müzahir basın-yayın organlarında yaşanan şiddet olaylarının işlenme şekli ile Avrupa'daki örgüt yandaşlarını şiddete teşvik etmesi tedirginliği de arttı. Bu yayınlar yüzünden özellikle örgüte müzahir genç kesimin zaman zaman şiddet içerikli eylemlere başvurmasından korkuluyor.

PKK/KCK Avrupa'dan Adam Devşiriyor

Türkiye'de geçmişte olduğu kadar kolay kadro bulaman PKK/KCK, Avrupa'da Türk milliyetçileri ile Kürtlerin çatışmasını ön plana çıkararak gençlerden kadro temin edebilmek için bir zemin oluşturuyor. Kürt gençleri militarize eden örgüt, olaylara karışan