Niğde'de unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" düzenlendi. Niğde Kent Ormanı'nda 40 öğretmenin ve 167 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen şenlik, coşkulu anlara sahne oldu.

Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi Korosu 50. Yılını Konserlerle Kutladı Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi Korosu 50. Yılını Konserlerle Kutladı

Etkinlikte çocuklar, bayrak yarışı, halat çekme, çember çevirme ve uzun atlama gibi 14 farklı geleneksel oyunu oynayarak hem eğlendiler hem de bu oyunların kurallarını ve önemini öğrendiler.

Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, şenliğe ilişkin yaptığı açıklamada geleneksel oyunların kültürel mirasımızın önemli bir parçası olduğunu ve bu şenliğin bu mirası gelecek nesillere aktarmak için bir fırsat olduğunu vurguladı. Yaşar, geleneksel oyunların sadece eğlenceli birer aktivite olmanın ötesinde, fiziksel aktiviteyi teşvik ettiğini, ekip çalışması becerilerini geliştirdiğini ve çocuklara keyifli bir öğrenme ortamı sunduğunu da sözlerine ekledi.

Teknolojiye olan bağımlılığın günümüzde arttığı bir dönemde bu tür etkinliklerin öneminin daha da arttığını belirten Yaşar, geleneksel oyunların çocukları bilgisayar ve tabletlerden uzaklaştırarak sosyalleşmelerini ve bedensel olarak gelişmelerini sağladığını da ifade etti.

Kaynak: iha