Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde (NÜOH) yürütülen çalışmalar sonucunda, ince film tabanlı güneş pillerinin verimliliği %40 oranında artırıldı. Bu önemli gelişme, mangan, germanyum ve gümüş elementlerinin kullanılmasıyla gerçekleştirildi.

NÜOH Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Optisyenlik Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Atasoy, TÜBİTAK tarafından desteklenen projede dört yıla yakın bir süredir ince film tabanlı güneş pilleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Doç. Dr. Atasoy, proje kapsamında bakır, çinko, kalay ve selenyum elementlerinin bir araya getirilmesiyle oluşan CZTSe ince film tabanlı güneş pillerinin hücre performansını artırmaya yönelik araştırmalar yaptıklarını ve bu çalışmalar sonucunda mangan, germanyum ve gümüş gibi malzemelerin yapısal ve opto-elektronik özelliklerini iyileştirerek hücre verimini %40 seviyesinde artırmayı başardıklarını ifade etti.

Yerli Sanal Gözlük ile Ticarette Devrim! Yerli Sanal Gözlük ile Ticarette Devrim!

NÜOH Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise yaptığı açıklamada, enerji ve tarım-gıda ile birlikte nanoteknolojinin üniversitenin öncelikli alanlarından olduğunu vurguladı. Rektör Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nda akademik personel ve araştırmacıların çok önemli çalışmalar yürüttüklerini ve bu alanda yapılan bilimsel çalışmaların ve geliştirilen projelerin üniversite açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Uslu, "Yenilenebilir ve alternatif enerji teknolojileri ile enerji verimliliğinin öneminin her geçen gün daha da arttığı günümüzde ince film tabanlı güneş pillerinin verimliliğinin üniversitemizde yürütülen çalışmalarla %40 artırılması gurur verici bir gelişmedir. Doç. Dr. Yavuz Atasoy hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Hidrojen ve yakıt pilleri alanında uzmanlaşan tek devlet üniversitesi olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yakıt pilleri alanındaki çalışmalarımız da devam ediyor ve bu doğrultuda güneş piller alanındaki çalışmalarımızın da enerji alanında Türkiye’ye ve üniversitemize önemli katkılar sunacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak: iha