Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleşen imza töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu hazır bulundu.

Bu anlaşma çerçevesinde BYD, Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım yaparak, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kuracak. 2026 yılında üretime geçmesi planlanan tesiste 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması öngörülüyor.

BYD yetkilileri, Türkiye'nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi altyapısı, stratejik konumu ve nitelikli iş gücü gibi avantajları nedeniyle Türkiye'yi tercih ettiklerini belirttiler. Ayrıca, Türkiye'nin Avrupa pazarına erişim avantajı ve bölgedeki artan yeni enerji araçları talebini karşılama potansiyelinden de bahsettiler.

"Türksat 6A’nın 2. ateşleme süreci başladı" "Türksat 6A’nın 2. ateşleme süreci başladı"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise yaptığı açıklamada, elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider küresel marka BYD'nin Türkiye'ye yapacağı yatırımdan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bu yatırımın, Türkiye'nin uluslararası yatırımlar için bir merkez olmanın ötesinde, bir inovasyon ve yeşil teknoloji merkezi olma potansiyelini gösterdiğini vurguladı.

BYD'nin Türkiye'ye yönelik bu yatırım kararı, Türkiye'nin otomotiv sektöründe dönüşüm liderliğini pekiştirmesine ve bölgede yeni nesil çevre dostu elektrikli araç üretimine odaklanmasına katkı sağlayacak.

Kaynak: iha