Talas'ta Kurban Paylaşımı Dramı: Vatandaş İntihar Girişiminde Bulundu Talas'ta Kurban Paylaşımı Dramı: Vatandaş İntihar Girişiminde Bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı öncesi şehirlerarası otobüslerde yapılan denetimleri değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.
Fahiş fiyat, korsan taşımacılık ve emekli indirimi uygulamalarına odaklanan denetimlerde 10 gün içerisinde 1.534 otobüs kontrol edildi. Bu denetimlerde 1820 uyarı cezası kesilirken, toplam 1 milyon 21 bin 726 TL para cezası uygulandı.
Bakan Uraloğlu, bayram tatili öncesinde vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için gerekli tüm önlemleri aldıklarını vurguladı. Denetimlerin fahiş fiyatlı bilet satışı, korsan ve yetki belgesiz taşımacılığın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2024 yılının "Emekliler Yılı" ilan edilmesi ile birlikte şehirlerarası otobüslerde emeklilere yönelik yüzde 20 indirim kampanyasının uygulanıp uygulanmadığını da kapsadığını belirtti.
Uraloğlu ayrıca, elektronik bilet acentelerinin de emeklilere yönelik yüzde 20 indirim uygulamalarını temin ederek, emekli vatandaşların internet üzerinden bilet alırken emekliliklerine yönelik doğrulamaların yapılacağı veri entegrasyon sürecinin de Sosyal Güvenlik Kurumu ile hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü ve bunu uygulamayı da hafta 1-2 gün içerisinde hayata geçireceklerinin altını çizdi.
Denetimlere ilişkin bazı önemli detaylar:
•    10 günlük süre zarfında 1.534 otobüs denetlendi.
•    1820 uyarı cezası ve toplam 1 milyon 21 bin 726 TL para cezası uygulandı.
•    Elektronik bilet acentelerinde emekli indirimi entegrasyonu için çalışmalar sürüyor.
•    Bayram öncesi ve sonrası denetimler yoğunlaşacak.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, vatandaşların Kurban Bayramı seyahatlerini güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için denetimlere devam edecek.

Muhabir: BÜLTEN