Tarihi Eser Kaçakçıları Jandarmaya Yakalandı Tarihi Eser Kaçakçıları Jandarmaya Yakalandı

Eskişehir'de düzenlenen Gazze'ye destek yürüyüşünün ardından elindeki 'Kelime-i Tevhid' yazılı bayrakla yürüyen kişiye müdahale ettiği iddiasıyla tutuklanan şahsın ifadesi ortaya çıktı. İfade veren şahıs, "Sosyal medyada benim hakkımda linç kampanyası yürütülüyor" dedi.

Eskişehir Gazze Platformu tarafından 23 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilen yürüyüş sonrası, 'Kelime-i Tevhid' bayrağı taşıyan Y.U. adlı kişiye çevredeki bazı kişilerin tepki gösterdiği belirtildi. Olay sırasında Y.U.'ya yönelik tehdit ve küfürlü saldırıda bulunduğu tespit edilen H.K.T. adlı kişi, görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından H.K.T., 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' ile 'Nitelikli yağmaya teşebbüs' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadesinin ardından Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen H.K.T. 'Nitelikli yağmaya teşebbüs' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sulh Ceza Hakimliği'nde verdiği ifadesinde olaydaki bayrağın üzerinde 'Kelime-i Tevhid' yazdığını bilmediğini belirten H.K.T., suçlamaları kabul etmedi. Ayrıca sosyal medyada kendisi hakkında linç kampanyası yürütüldüğünü iddia eden H.K.T., ifadesinde şunları söyledi:

 “Kamera görüntülerindeki kişi benim, ben olayın sonunda oradaydım. Olay yeri çok kalabalıktı, bende buradan git burası karışacak şeklinde uyarmak için gittim. Ona, ‘Burada problem çıkar linç ederler’ dedim. Görüntülerde bu kısım kesilmiş ne bayrağı olduğu konusunda bir fikrim yoktu. Benim olayından haberim yoktu. Ben dükkanda müşterimle ilgileniyordum. Kalabalığı gördüm, arkadaşım da kalabalığın içerisindeydi, ben de arkadaşımı kalabalığın arasından çıkarmak için gittim. Şu an sosyal medyada benim üzerinde bir linç kampanyası var. Olay saptırılıyor. O gün Filistin yürüyüşü olduğunu dün akşam öğrendim. Arkadaşın elinde tuttuğu bayrak Tevhid bayrağıymış, bayrağın ne olduğunu bilmiyordum. Tehditvari hiçbir eylemde bulunmadım, orada ortalığı karıştıran başkasıdır. Ben oradaki kimseyi tanımıyorum, 14 yıldır o sokaktayım, şu ana kadar hiçbir problem olmamıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum”.

Kelime-i Tevhid yazılı bayrakla yürüyen şahsa müdahale eden şüphelinin ifadesi ortaya çıktı