Kayseri'nin Erciyes Dağı eteklerinde bulunan ve bin 850 metre rakımda yer alan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) çalışmalarını sürdüren yüzme takımına ev sahipliği yapıyor. Bu sayede sporcular, müsabakalara en ideal şekilde hazırlanma imkanı buluyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, yaptığı açıklamada, Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin olimpik sporcu yetiştirmede önemini vurguladı. Kabakcı, "Kayseri'mizde yüzme takımımız bin 850 rakımda bulunan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'mizde kamp yapmaktaydı. Şehrimizde böyle bir yerin olması, olimpik sporcu hazırlama yönünden bizim için önemli bir mekan olarak ortaya çıkması hem sporcularımız açısından hem de performansa dayalı yapılacak olan çalışmalar açısından çok önem arz etmektedir." dedi.

Sivas’ın O Köyünde Geri Sayım Başladı Sivas’ın O Köyünde Geri Sayım Başladı

Merkezdeki yüzme havuzunun da sporcuların performanslarını artırmada önemli rol oynadığını belirten Kabakcı, "Yüksek İrtifa Merkezi’ndeki yüzme havuzumuzun özellikle çalışmalar içerisinde çok büyük katkı sağladığını ve bundan sonra da çalışmalara büyük destek vereceğini görüyoruz. Çünkü olimpik merkezde performans sporcularımızın bu alanlardan yüksek seviyede yararlanacağını biliyoruz" diye konuştu.

Kayseri'deki tesislerin Türk sporuna önemli katkılar sağlayacağına inanan Kabakcı, "Birçok alandaki branşlar da bu olimpik merkezinden yararlanacaktır. Türkiye’mizde sayılı yerlerden olan bu tesislerin Türk sporuna önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burada antrenman yapan sporcularımızın da al bayrağımızı göndere çektirecek, dünyada, Avrupa’da ve olimpiyatta başarılı olabilecek sporcular olarak ülkemizi temsil edeceklerdir" ifadelerini kullandı.