2017 yılında yapılan düzenleme ile Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencilerin güvenliğini sağlamak amacıyla şehir merkezinden gelen halk otobüslerinin kampüse girişini yasaklamış ve öğrencilerin fakültelere ulaşımını sağlamak amacıyla ring servisi başlatmıştı.

Ring servisi ilk hizmet vermeye başladığında ücretsiz olsa da daha sonra ringler ücretli hale getirildi. 2023 yılında gelindiğinde ise ring ücretleri 5 lira olarak belirlendi. Çevre illerde başta Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi’nde ücretsiz olan üniversite içi ringlerin Cumhuriyet Üniversitesi’nde 5 lira olması öğrencilerden tepki topluyor.

İlk durağı Binali Yıldırım Yurt Yerleşkesi olan ringler, öğrencilere hizmet vermeye devam ederken oldukça büyük bir yerleşkeye sahip olan Cumhuriyet Üniversitesi’nin içerisinde hizmet veren ringlerin az sayıda olması ise öğrencilerin isyan etmesine neden oluyor.

İlk durağı olan Binali Yıldırım Yurt Yerleşkesi’nde dolan ringler, diğer duraklardan özellikle erkek öğrencileri alamıyor. Hem 5 lira ücret verip hem de sıkış tıkış fakültesine giden öğrenciler, ring ücretlerinin düşürülmesini ve sayının arttırılmasını talep ediyor.

26 ŞUBAT DÖVİZ KURLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLDU MU? 26 ŞUBAT DÖVİZ KURLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLDU MU?

Öğrenciler; Ring ücretleri çevre illere oranla çok yüksek bir fiyatla hizmet veriyor. 5 lira gidiş, 5 lira dönüş 10 lira ediyor. Kütüphaneye gideceksek bu ücret 20 liraya yükseliyor. Biz kampüste ikamet ediyoruz ama birde merkezde olanlar var. Gidiş 8 lira, dönüş 8 lira  toplam 16 lira. Birde iki kere ringe bindiğini varsayarsak toplamda 26 lira vermek zorunda. Ringler ücretsiz olsun demiyoruz ama fiyat düşürülmeli.” ifadelerini kullandı.