Popüler komedi programı Güldür Güldür'de yer alan ve gazilerle alay eden skeç, büyük bir skandala yol açtı. Skeçte gazilerin kurşun yemekle ayrıcalıklı olmadığı ve Gazikart'ın gereksiz olduğu gibi saygısız ifadeler kullanıldı. Bu durum gaziler ve toplum tarafından büyük tepkiyle karşılandı. RTÜK inceleme başlatırken, Show TV skeci yayından kaldırdı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da skeci kınadı ve gazilerden özür diledi.

Tepkilerin Çığı gibi Büyüdüğü Skandal Skeç

Güldür Güldür'ün 3 Şubat 2024 tarihinde yayınlanan bölümünde yer alan bir skeçte, gazilerle ilgili aşağılayıcı ve saygısız ifadeler kullanıldı. Skeçte, gazilerin kurşun yemekle ayrıcalıklı olmadığı ve Gazikart'ın gereksiz olduğu gibi ifadeler yer aldı. Bu durum, gaziler ve toplum tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

RTÜK İnceleme Başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, skecin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gazilere dil uzatanları kınadı ve inceleme başlatıldığını duyurdu. Şahin, "Vatan ve bayrak için canını, bedenini feda eden Gazilerimize yapılan saygısızlık kabul edilemez. Ulvi Gazilik mertebesini parayla kıyaslayacak kadar şuursuz, hadsiz sözlerin yer aldığı yayın ile alakalı inceleme başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Show TV Skeci Yayından Kaldırdı

Tepkilerin büyümesi üzerine Show TV, skecin yayınlandığı YouTube kanalından kaldırıldığını ve ekranlarda da yayınlanmayacağını duyurdu. Kanaldan yapılan açıklamada, "Sosyal medyada eleştiri konusu yapılan Güldür Güldür skecinde yer alan ifadeler, kanal yönetimimizin yayın ön izlemesi neticesinde, program yapımcısı ile de mutabık kalınarak yayınlanmaya uygun görülmediğinden Show TV ekranlarında yayınlanmamıştır. Durumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Bakan Göktaş'tan Kınama ve Özür Dileme

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da skeci kınadı ve gazilerden özür diledi. Göktaş, "Haddini son derece aşan ve 'güldürmeyen' anlamsız skeci şiddetle kınıyorum. Vücudunun herhangi bir parçasını gözünü kırpmadan bu vatana feda eden gazilerimizi incitecek çirkin söylemler amacına bakılmaksızın asla kabul edilemez." dedi.

Sivas'ta İlk Uluslararası Film Festivali Başlıyor! Sivas'ta İlk Uluslararası Film Festivali Başlıyor!

Tepkiler Devam Ediyor

Skecin yayından kaldırılmasına ve özür dilenmesine rağmen, tepkiler devam ediyor. Gaziler ve toplum, skeçte yer alan ifadelerin kabul edilemez olduğunu ve bu tür saygısızlıklara karşı önlem alınmasını talep ediyor.

Güldür Güldür'ün gazilerle alay eden skeçi, büyük bir skandala yol açtı. RTÜK ve Show TV'nin tepkisi ve skecin yayından kaldırılması toplum tarafından olumlu karşılandı. Fakat bu tür saygısızlıkların tekrarlanmaması için daha fazla önlem alınması gerektiği de belirtiliyor.