Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), dünya futbolunda büyük bir değişikliğe imza atmaya hazırlanıyor. İngiliz Telegraph gazetesine göre, IFAB bugün futbol sahalarında mavi kart uygulamasını tanıtacak.

Yeni uygulamaya göre, hakemi aldatmaya yönelik hareket yapan ve hakeme yoğun şekilde itiraz eden oyuncular, 10 dakika boyunca saha dışına çıkarılacaklar. Bu kuralın yanı sıra taktik faullere verilen cezaların da daha ağır olması hedefleniyor.Mavi Kart

Sivas'ta Voleybol Hakem Ailesi Büyüyor! Sivas'ta Voleybol Hakem Ailesi Büyüyor!

Ayrıca, bir futbolcu iki mavi kart gördüğünde kırmızı kart görmüş sayılacak ve oyundan ihraç edilecek. Bir oyuncu hem sarı hem de mavi kart gördüğünde de kırmızı kartla cezalandırılacak.

Bu yeniliğin UEFA Başkanı Ceferin tarafından desteklenmediği için, bu kuralın yaz aylarında gerçekleştirilecek EURO 2024 ve gelecek yıl oynanacak Şampiyonlar Ligi'nde uygulanması beklenmiyor. Ancak, Galler Futbol Federasyonu'nun bu kuralı uygulamaya koyması ve zamanla İngiltere'nin de benimsemesi bekleniyor.

IFAB ayrıca, futbolda kaptanların hakemle karar alabilmesi konusunda ragbi sporundaki uygulamayı da incelediğini belirtiyor.

Futbolda sarı ve kırmızı kart uygulaması ilk olarak 1970 Dünya Kupası'nda Meksika'da uygulanmaya başlanmıştı. Şimdi, mavi kart uygulamasıyla birlikte futbol sahalarında yeni bir dönem başlıyor.