Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'nin (UTTS), 1 Ocak 2025'te yürürlüğe gireceğini belirterek, bu sistemin akaryakıt sektöründeki fatura kaçakçılığı önleyeceğini vurguladı.

Yeni EYT Paketi: Erken Emeklilik Fırsatları Yeni EYT Paketi: Erken Emeklilik Fırsatları

Polat, UTTS'nin ülkedeki 8 milyon ticari aracı kayıt altına alarak fazla fiş ve fatura alınmasının önüne geçeceğini ve vergi kaybını engelleyeceğini söyledi. Yeni sistemin ticari araçlarda Merkez Bankası tarafından işlenecek bir çip ile donatılacağını ve akaryakıt istasyonlarına geldiklerinde plakaların otomatik olarak tanınacağını ifade etti.

PÜİS Bölge Başkanı, şunları da ekledi: "Akaryakıtta yapılamayan kaçakçılık artık fatura üzerinde yapılmaya başlandı. Bu durum ticari araç sahipleri için belirli bir maliyet getirebilir ancak ülkedeki fatura kaçakçılığının önlenmesi açısından olumlu bir adım. Devletin vergi kaybının önüne geçilmesi için destekliyorum."

Polat, yeni sistemin istasyonlar üzerindeki fatura kaçakçılığı sorununu ortadan kaldıracağını ve sektörün bu yöndeki iyileştirmelerini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Kaynak: iha