Ehliyeti Olanların 15 TL Yatırması Gerekiyor! Zaman Daralıyor!

Ehliyeti olan sürücüler için İçişleri Bakanlığı'ndan önemli bir uyarı geldi. Ehliyet sahiplerinin mobil bankacılık üzerinden 15 TL tutarında ödeme yapmaları gerekiyor. Bu ödeme, ehliyet yenileme işlemleri için gerekli olup, son tarih hızla yaklaşıyor. Ödemeyi zamanında yapmayanlar için ağır cezalar gündemde!

Neden 15 TL Yatırmak Gerekiyor?

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını sırasında ehliyet yenileme sürecini uzatmıştı. 1 Ocak 2016'dan önce alınan eski tip ehliyetlerin yıl sonuna kadar yenilenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde yenilenmeyen ehliyetler için 2025'ten itibaren yüklü para cezaları uygulanacak. Belirtilen tutarın ödenmemesi, sürücüler için ciddi yaptırımlar anlamına geliyor.

Para Cezası Ne Kadar Olacak?

Eski tip ehliyeti 2025'ten sonra kullananlar, en az 12.000 TL'ye kadar para cezası ödemek durumunda kalacak. Bu nedenle, sürücülerin belirtilen tarihten önce ehliyetlerini yenilemeleri ve 15 TL tutarındaki değerli kağıt ücretini yatırmaları büyük önem taşıyor.

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenilemek için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'nden randevu alınmalı. Ardından bazı belgeleri hazırlayıp 15 TL tutarındaki değeri kağıt ücretini yatırmak gerekiyor. İşte gerekli belgeler:

Anadolu'da İlk Şirket Kayseri'de Kuruldu: 15 Kilo Altın Sermaye ile 4 Bin Yıl Önce İşletmeye Başlandı Anadolu'da İlk Şirket Kayseri'de Kuruldu: 15 Kilo Altın Sermaye ile 4 Bin Yıl Önce İşletmeye Başlandı
  • Kimlik belgesi
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Eski tip ehliyet
  • Adli sicil belgesi
  • Kan grubunu gösteren belge
  • Sağlık raporu
  • 12+3 TL değerli kağıt ücretinin yatırıldığını gösteren belge

Bu belgeleri hazırlayarak, randevu aldığınız tarihte Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne başvurarak ehliyet yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ehliyetinizi zamanında yenileyerek yüksek para cezalarından ve olası sorunlardan kaçınabilirsiniz. (Haber Merkezi)