Son zamanlarda Merkez Bankası'nın dolar satışları ve faiz indirimleri, piyasalarda dolar kurunda düşüş beklentisi yaratıyor. Ekonomist Evren Devrim Zelyut da bu görüşe katılıyor ve önümüzdeki aylarda dolar kurunda 30 TL seviyesine kadar gerileme olabileceğini öngörüyor.

Zelyut'un Gözlemleri:

  • Seçim döneminde Merkez Bankası'nın 25 milyar dolar satıp, sonrasında 30 milyar dolar alarak piyasaya müdahale etmesi kur üzerinde baskı oluşturdu.

  • Yüksek faiz oranları normalde döviz kurunu düşürürken, Merkez Bankası'nın gecikmeli faiz indirimleri ve artan tefeci faizleri kur üzerinde ters bir etki yarattı.
  • Tefeci faizlerinin yükselmesi ve Türk Lirası rezervlerinin artmaması da kur üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturuyor.

Dolar Kurunda Düşüş Beklentisi:

Zelyut, yaz aylarında turizm gelirlerinin de desteğiyle dolar kurunda 30 TL'ye kadar gerileme olabileceğini öngörüyor.

Ancak bu düşüşün Kur Korumalı Mevduat uygulamasında olduğu gibi ani ve keskin olmayacağını, kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini savunuyor.

Sonbahar Tehlikesi:

Zelyut, yaz aylarında baz etkisiyle enflasyonda düşüş yaşanırken sonbaharda yapısal reformlar yapılmadığı takdirde bu düşüşün sürdürülemez hale gelebileceği ve kur üzerinde yeniden baskı oluşabileceği uyarısında bulunuyor.

Kısa Vadeli Rahatlama:

Zelyut, hükümetin önümüzdeki 2-3 ay boyunca döviz kuru konusunda rahatlayacağını, ancak sonbaharda yapısal reformlar yapılmadığı takdirde kur risklerinin yeniden artacağını öngörüyor.

Konut Kredisi Hesaplaması Yenilendi! 2 Milyon TL Ev Ne Kadara Mal Olacak? Konut Kredisi Hesaplaması Yenilendi! 2 Milyon TL Ev Ne Kadara Mal Olacak?

Unutmayın: Bu bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım kararı vermeden önce detaylı araştırma yapmanız ve bir uzmana danışmanız önemlidir.