Develili Kuaför Faruk Kafkas, Uluslararası Yarışmada Jüri Üyeliği Görevi Üstlendi Develili Kuaför Faruk Kafkas, Uluslararası Yarışmada Jüri Üyeliği Görevi Üstlendi

Türkiye, yarından itibaren Arabistan ve Afrika'dan gelen çöl tozlarının etkisine girecek. Uzmanlar, tozların Cuma günü tüm Türkiye'yi kaplayacağını uyarıyor.

Uzmanlar, toz taşınımının özellikle Cuma günü yoğunlaşacağını belirtiyor. Uzmanlar, çöl tozlarının Batı Anadolu'ya Sahra Çölü'nden, Güneydoğu Anadolu'ya ise Arabistan'dan geldiğini ifade ediyor. Uzmanlar, "Güneydoğu'da başta Çukurova olmak üzere verimli toprakların nedeni de Arabistan'dan gelen toz" diyor.

Yağmurla birlikte toprağa inen çöl tozlarının toprak verimliliğini artıracağını da belirten uzmanlar, "Yağmurla beraber zemine inecektir. Yağışla beraber toprağa inmesi demek çok daha fazla verimlilik sağlar. Çünkü direkt toprağa enjekte olur. Çöl tozu dediğiniz şey zaten doğanın gübresidir. Biz bunlara 'tabakalı silikat' deriz. Bu tabakaların içinde her türlü nütrient vardır. Demirinden magnezyumuna kadar her şey mevcut. Yağmurla toprağa inerse verimli bir yıl geçiririz" diye konuşuyor.