CHP 38. Olağan Kurultayı, dün Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. "İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı" sloganıyla yapılan kurultayda bin 366 delege yeni genel başkanı seçmek için sandık başına gitti.

İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldı. Adaylar salt çoğunluğu sağlayamadığı için seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda 13 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu geriden bırakan Özgür Özel, aldığı 812 oyla Cumhuriyet Halk Partisi'nin 8. Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu ikinci turda 536 oy aldı.

Seçimin sonuçlanmasının ardından açıklama yapan Özgür Özel; “Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet Paşa'nın, Bülent Ecevit'in, Deniz Baykal'ın, Murat Karayalçın'ın, Hikmet Çetin'in, Altan Öymen'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak, bundan sonra benimle birlikte hepinizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum.” dedi.

Şarkışla Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Binası Açıldı Şarkışla Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Binası Açıldı

Özgür Özel Kimdir?

1974'de Manisa'da dünyaya gelen Özel, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde lisans eğitimini tamamlayarak 1999'da eczacılığa başladı.
Manisa Eczacı Odasında 2001-2007 yılları arasında bir dönem genel sekreterlik ve iki dönem oda başkanlığı görevlerinde bulunan Özel, 2007- 2011 yılları arasında Türk Eczacıları Birliğinde bir dönem saymanlık, iki dönem genel sekreterlik görevlerini yürüttü.
Özgür Özel, 24, 25, 26, 27 ve 28. dönemlerde Manisa Milletvekili seçildi.
25, 26 ve 27. dönemlerde CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapan Özel, 28. dönemde CHP Grup Başkanlığı'nı üstlendi.
Almanca ve İngilizce bilen Özel, evli ve 1 çocuk babası.