Milliyetçi Hareket Partisi’nin Adımı Ne Olacak? Milliyetçi Hareket Partisi’nin Adımı Ne Olacak?

4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Genel Kurultayı'nın ardından, yeni Genel Başkan Özgür Özel liderliğinde 31 Mart 2024 yerel seçimleri için hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 81 il başkanıyla gerçekleştirdiği toplantılarla parti içi iletişimi güçlendirirken, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlere yönelik startın verilmesi bekleniyor.

Ancak, Sivas'ta Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) haricinde birçok parti devam eden yerel seçim maratonu ve aday adaylık süreci hakkında henüz resmi bir açıklama yapmamış durumda. Adalet ve Kalkınma Partisi mahalli idareler seçimlerine son sürat hazırlanırken, muhalefet partileri ve diğer partilerde ise herhangi bir hareketlilik gözlemlenmiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Genel Kurultayı öncesinde ve sonrasında parti içinde yaşanan anlaşmazlıklar kamuoyunda konuşulurken, CHP’de yerel seçim için aday adaylığı sürecinin 4 Aralık Pazartesi günü başlayacağı iddia edildi.

CHP Sivas Merkez İlçe Başkanı Sevtap Haspolat'ın, kongre öncesi yaptığı açıklamada, şu anki Genel Başkan Özgür Özel yerine bir önceki Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini belirtmesi, parti içindeki tartışmaları alevlendirdi. Kongre sonrasında birlik mesajı vermek amacıyla bir araya gelen CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile il başkanı ve teşkilatının yanı sıra, Sevtap Haspolat'ın bu buluşmaya katılmaması ise kamuoyunda dikkat çeken bir konu oldu. Bu durum, yerel seçim öncesi CHP'nin Sivas'ta oy kaybetme riskini beraberinde getirebileceği yönünde söylentiler çıkmasına neden oldu. Bunun yanı sıra ise CHP Sivas Teşkilatı’nın kendi içerisinde birlik olamadığı ve belediye seçimlerinde bu durumun sandıklara yansıyacağı öngörülüyor.

Ayrıca, AKP'nin Kasım ayından itibaren seçim çalışmalarına hız vermesiyle birlikte, CHP'nin bu çalışmalara Aralık'ta başlayacak olması, muhalefetin geç kaldığı iddialarını güçlendirdi. Kamuoyunda muhalefetin hükümet kadar çalışmadığına dair çıkan iddialar, yerel seçim öncesi gündemde önemli bir yer tutuyor.

Bu gelişmeler, CHP'nin yerel seçim stratejilerini ve aday belirleme sürecini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye yönlendiriyor. Kamuoyu, Sivas'taki politik atmosferi yakından takip ederek, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine dair beklentilerini şekillendirmeye devam ediyor.