Muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sessizliğini koruyarak 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan yerel seçim çalışmalarına henüz başlamış durumda değil. CHP Sivas teşkilatı hakkında kamuoyunda konuşulan bölünmeler ve ayrışmalar ise dikkat çekiyor. Parti içindeki tartışmalar ve kamusal alandaki lanse edilmeler, CHP'nin Sivas'ta etkin bir muhalefet gösteremeyeceği ve 2024 mahalli idareler seçiminde sandıklara da oy kaybı şeklinde yansıyacağı yönündeki eleştirilere neden oluyor. CHP’de henüz aday adaylığı sürecinin başlamamış olması bile vatandaşlardan tepki görmesine neden oluyor.

CHP Sivas kanadından hala bir aday adayı açıklaması yapılmamış olması da, CHP’nin Sivas’tan aday gösterecek isim bulamadığı yönünde iddiaların ortaya atılmasına neden oluyor.

Öte yandan kimi vatandaşlar ise, partide yaşanan değişiminin ardından yeni stratejilerin henüz oluşturulmadığı için sessizliğin korunduğu yönünde yorumluyor. Sivas CHP teşkilatında yaşanan değişimler ile zayıfladığı ve eski gücünü kaybettiği yönündeki iddialar, yeni göreve gelen kişilerin etkisiyle mi gerçekleştiği yoksa yeni genel başkanın seçilmesinin ardından belirlenmeyen stratejiler mi olduğu belirsizliğini koruyor.

Yerel Seçimlerde Beklenen Hareketlilik Başlamadı

Sivas'ta muhalefetin etkin bir şekilde çalışmadığı ve iktidar partisinin belirlediği düzen içinde sessiz kaldığı ifade ediliyor. CHP’nin yerel seçimlere yönelik çalışmalarını henüz başlatmamış olması kamuoyunda muhalefetin tepki çekmesine sebep oluyor. Bu durum, vatandaşlar arasında CHP'nin seçim öncesinde belirsiz bir duruş sergilediği ve aktif bir muhalefet göstermediği şeklinde değerlendiriliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hazırlıklara Hızlı Başladı

Sivas'ta 2024 Türkiye Genel Seçimleri öncesinde siyasi partilerin aday adaylık süreci başladı. Bu kapsamda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), hızlı bir seçim kampanyası başlatarak aday adaylarını belirleme sürecine girmiş durumda. Sivas'taki yerel dinamiklere uygun adayların seçimi için çalışmalara şimdiden başlayan AKP, saha çalışmalarına ağırlık vermeye devam ediyor. Gerek aday adaylığı süreci, gerek ilçe teşkilatları ve mahalle yapılanmaları ile seçime hızlı bir şekilde hazırlanan AKP Sivas Teşkilatı, muhalefetin aksine bir duruş sergiliyor.

TEMA Vakfı’nda Görev Teslimi TEMA Vakfı’nda Görev Teslimi

Sivas siyasi arenasında yaşanan bu gelişmeler, 2024 yerel seçimleri öncesinde şehirde beklenen hareketliliği beraberinde getiriyor. AKP'nin hızlı bir start almasına karşın, CHP'nin belirsiz bir duruş sergilemesi, yerel seçimlerin ne kadar çekişmeli geçeceği sorusunu beraberinde getiriyor. Sivaslılar, önümüzdeki günlerde aday adaylarının açıklanmasıyla birlikte siyasi arenada daha fazla hareketlilik beklediği düşünülüyor.