Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin teknoloji girişimciliği alanındaki iddialı hedeflerini Hacettepe Teknokent Taleworlds binasının açılış töreninde açıkladı. Bakan Kacır, konuşmasında son 22 yılda Türkiye'nin girişimcilik ekosisteminin nasıl geliştiğine dikkat çekerek, teknopark sayısının 2'den 102'ye yükseldiğini ve bu teknoparklarda 90 binden fazla Ar-Ge personelinin çalıştığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin 2030 yılına yönelik büyük bir hedefi olduğunu vurgulayarak, 100 bin teknoloji girişimciliği hedefine ulaşacaklarını ifade etti.

Niğde Deneyap Atölyesi: Geleceğin Teknoloji Liderlerini Yetiştiriyor Niğde Deneyap Atölyesi: Geleceğin Teknoloji Liderlerini Yetiştiriyor

Bakan Kacır, Türkiye'nin teknoloji altyapısının ve yatırım ikliminin son yıllarda ciddi şekilde güçlendiğini dile getirerek, bu sayede milyar dolar değerlemeyi aşan 7 teknoloji girişimine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Özellikle, Turcorn gibi başarılı girişimlerin Bakanlık destekleriyle ortaya çıkması, Türkiye'nin girişimcilik politikalarının doğru yolda olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Ayrıca, üniversite içerisindeki teknoparklarda yer alan firmaların elde ettiği başarıları da paylaşarak, bugüne kadar 96 milyar lira ciro gerçekleştiren firmaların teknoloji odaklı ihracatının 500 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Bakan Kacır, Türkiye'nin gençlerine yönelik eğitim programlarına da değinerek, oyun ve yazılım alanında gençlerin yetkinlik kazanması için çeşitli projelerin hayata geçirildiğini belirtti. Açılış töreninde, TaleWorlds Entertainment'in ihtiyaç duyduğu fiziki altyapının açılışını gerçekleştirdiklerini ve oyun sektöründeki başarılı firmalardan biri olan TaleWorlds'un daha geniş bir alanda hizmet verebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin teknoloji ve girişimcilik alanındaki başarılarının devam edeceğine olan inancını dile getiren Bakan Kacır, açılışta TaleWorlds Entertainment CEO'su Armağan Yavuz'un kendisine hediye takdim ettiğini de paylaştı.