Ankara'da toplanan atanamayan öğretmenler, Cumhuriyet'in 100. yılında 100 atama ve mülakatların kaldırılmasını talep ederek eylem düzenledi. Türkiye genelinde KPSS puanlarına rağmen mülakatlarda elenen binlerce öğretmen adayı, Ankara'nın Ulus Meydanı'nda bir araya gelerek bu durumu protesto etti. Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut Öner'in de katıldığı eylemde öğretmen adayları, "Susma haykır 100 bin haktır" sloganları atarak, 14 Mayıs'taki seçimlerde vaat edilen Cumhuriyetin 100. yılında mülakatsız 100 bin öğretmen atamasının gerçekleşmesini talep etti.

Evde Yangın Çıktı Bir Kişi Yaralandı Evde Yangın Çıktı Bir Kişi Yaralandı

Öğretmen adaylarının taleplerini dile getiren Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut Öner, atanamayan öğretmenlerin yanında olduklarını vurgulayarak, "Eğitimin bir paydaşı olarak atama bekleyen siz öğretmen adaylarının daimi yanında olmaya devam ediyoruz. Bu noktada hazırladığımız raporlar ve ortaya koyduğumuz çalışmalarla şu anki öğretmen atanmasının yeterli bir sonuç ortaya çıkarmadığını defalarca ifade ettik. İzleme değerlendirme raporumuzda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının OECD ortalamasına ulaşabilmesi için muhtemelen 140 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu net bir şekilde ortaya koyduk. Ücretli öğretmenle sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülemeyeceğini vurguladık. Bu nedenle öğretmen atamalarının bir an evvel sağlıklı bir zeminde, doğru bir süreçte gerçekleştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Eylem sırasında öğretmen adayları, sembolik olarak diplomalarını alana getirilen bir tabutun içine fırlattı. Polis müdahalesi olmadan sorunsuz bir şekilde sona eren eylem, atanamayan öğretmenlerin taleplerine dikkat çekti.