İnternet ve Mobil Kullanım Rakamları Açıklandı İnternet ve Mobil Kullanım Rakamları Açıklandı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Adem Ceylan, Türkiye’de son günlerde yoğunlaşan ırkçı nefret dalgasına dikkat çekerek, bu provokasyonların toplum barışını ve huzurunu tehdit eden ciddi bir sorun olduğunu vurguladı.

Aziziye Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Suriye'den savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan öğretmenlerin barışçıl konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, ırkçı nefretin toplumu nasıl etkilediği üzerine önemli açıklamalar yapıldı. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Adem Ceylan, ülkenin son dönemde yoğun bir ırkçı nefret dalgası ile boğuştuğunu belirtti. Ceylan, sosyal medyada ve sokaklarda yayılan yanlış bilgiler ve kışkırtmalar sonucu, insanların sağduyulu düşünme yetilerini kaybettiğini ifade etti. Bu ortamın, toplumdaki bireylerin suçları etnik kimlikleri üzerinden genelleştirerek, saldırganlık ve nefret atmosferini beslediğini söyledi.

Başkan Ceylan, Kayseri’de yaşanan olayları hatırlatarak, “Kayseri'de, Danişmentgazi Mahallesi'nde Suriyeli bir çocuğa yönelik taciz iddiası sonrasında, zanlının gözaltına alınmasına rağmen, bireysel suçların toplumsallaştırılarak linç kültürünün ortaya konduğunu gözlemledik. 7 yaşındaki bir çocuğa yönelik bu iğrenç saldırının zanlısı tutuklanmış olsa da, bu olay sonrasında masum Suriyelilere yönelik saldırılar, toplumumuz adına utanç verici bir durumu yansıtmaktadır. Bu tür olaylar, hiçbir insani ve hukuki kriter göz önünde bulundurulmadan masum insanların iş yerlerine ve araçlarına saldırılmasına neden olmuş, geniş bir kitleye korku dolu bir gece yaşatmıştır,” şeklinde konuştu.

Adem Ceylan, ırkçı nefretin sadece suçluları değil, masum insanları da hedef alarak toplumda derin yaralar açtığını vurguladı. Ceylan, “Bu provokasyonlar, birlikte yaşama kültürümüzü zedeleyerek toplumsal uyumu bozmakta ve İslam ümmetine zarar vermektedir. Türkiye’yi kaos içerisinde gösteren bu saldırganlar, adaleti ve vicdanı yaraladığı gibi ülkenin itibarını da zedelemektedir,” ifadelerini kullandı.

Bu tür nefret söylemlerinin ve provokasyonların toplumda derin yaralar açtığını ve kardeşlik bağlarını zayıflattığını belirten Ceylan, ülkenin barış ve huzuru için bu tür olaylara karşı duyarlı olunması gerektiğini belirtti.

Kaynak: iha