Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AKP) Sivas belediye başkan aday adayları için belirlenen temayül yoklaması tarihi değişikliğe uğradı. Başlangıçta 19 Kasım 2023 Pazar günü olarak ilan edilen temayül yoklaması, parti genel merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda 26 Kasım 2023 Pazar gününe ertelendi. Bu karar, parti içindeki heyecanı ve beklentileri artırdı.

Sivas Medya Center’a Bilgin’den Ziyaret Sivas Medya Center’a Bilgin’den Ziyaret

9 Kasım 2023 Perşembe günü başlayan belediye başkan aday adaylığı başvuruları, parti içinde çeşitli ilçe teşkilatlarından gelen yoğun talep ve katılımın etkisiyle geniş bir yelpazede gerçekleşti. Parti yetkilileri, bu sürecin demokratik bir atmosfer içinde geçtiğini ve aday adaylarının çeşitli projeler ve vizyonlarıyla partiye katkı sağladığını belirtiyor.

Fidan Yazıcıoğlu Hanımlar Kültür Merkezi, 26 Kasım 2023 Pazar günü saat 10.00 ile 17.00 arasında yapılacak olan temayül yoklamasının merkezi olacak. Elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan yoklama için kültür merkezindeki hazırlıkların, önümüzdeki hafta içerisinde görevli birimler tarafından tamamlanması planlanıyor.

Temayül yoklamasında, Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas Teşkilatı'nda il, merkez ilçe, kadın ve gençlik kolları yönetim kurulu üyelerinin de oy kullanacağı öngörülüyor. Bu, partililerin tercihlerini belirleme sürecinde farklı kesimlerin görüşlerini daha geniş bir perspektiften değerlendirmeyi amaçlıyor.

Sivas'ta gerçekleşecek olan bu temayül yoklaması, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek mahalli idareler seçimleri için sadece bir aday belirleme süreci olmanın ötesinde, partinin geleceğini şekillendirecek önemli bir aşama olarak görülüyor. Parti içi demokratik süreçlerin işleyişi ve aday adaylarının ortaya koyduğu projeler, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Sivas belediye başkan adayını belirleme sürecinde kritik bir rol oynayacak gibi görünüyor.

AKP Sivas'ta gerçekleşecek belediye başkan aday adayı temayül yoklamasının 26 Kasım'a ertelenmesinde, yoğun bir katılımın beklendiği ve doğru bir seçim yapabilmek adına sürecin aceleye getirilmemesi gibi önemli faktörlerin etkili olduğu söyleniyor. Parti içindeki çeşitli ilçe teşkilatlarından gelen yoğun başvurular ve katılım, başlangıçta 19 Kasım'da planlanan yoklamayı daha fazla kişinin katılımına imkan tanımak adına 26 Kasım'a ertelettiği ortaya atılan iddialar arasında. Bu süreç, partililerin aday adayları arasındaki tercihlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri ve adayların projelerini detaylı bir biçimde değerlendirebilmeleri için bir fırsat olarak görülüyor. 26 Kasım'da gerçekleşecek olan yoklama, partinin demokratik iç yapılanmasını ve yerel yönetim stratejilerini belirleme sürecinde kritik bir aşamayı temsil ediyor.