Oy potansiyeli konusunda AK Parti’nin kalesi konumunda olan iller arasında yerini koruyan Sivas, AK Parti Genel Merkezi’nin belirleyeceği adaya kilitlenmiş durumda. Turan Topgül ve Abdurrahim Ceyhan’ın resmi aday adaylığı başvurusunun yanı sıra Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’de doğal aday adayı olarak 2024 yılının mart ayında yapılacak seçimler için seçenekler arasında yerini aldı.

22 Kasım 2023 Çarşamba günü aday adaylığı başvuru sürecinin sona ermesiyle birlikte parti içerisindeki demokratik yapıyı korumak amacıyla 26 Kasım 2023 Pazar günü temayül yoklaması gerçekleştirildi.

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen temayül yoklaması Sivas’ta Fidan Yazıcıoğlu Hanımlar Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Temayül yoklamasında parti üyelerinin mevcut belediye başkanlarını değerlendirmeleri ve aday olarak görmek istedikleri 2 kişinin ismi istendi. 10:00’da başlayıp 17:00’da sona eren temayül yoklamasının sonuçları Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas ve diğer iller için vereceği nihai karara odaklanmış durumda.

Bilgin İsmi Ön Plana Çıkıyor

Sivas’ta gün geçtikçe siyasi arena hareketlilik kazanıyor. Siyasi partiler, başvuru yapan ve öne çıkan isimler arasında anketler gerçekleştirirken Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas İl Teşkilatı da mevcut isimler arasında anket yapmaya devam ediyor.

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için geri sayım devam ederken Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmalarında mevcut Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in ön plana çıktığı ifade ediliyor.

Sivas'ta Büyük Gösteri: BBP Adayı Adem Uzun Rakiplerine Meydan Okudu! Sivas'ta Büyük Gösteri: BBP Adayı Adem Uzun Rakiplerine Meydan Okudu!

Vatandaş Bir Şans Daha Veriyor

2019 yılında gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığı görevine gelen Hilmi Bilgin’e Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi tarafından bir şans daha verilmesi gerektiği vatandaşlar arasında konuşulan konular arasında yerini alıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin birçok kademesinde görev alan son olarak  Sivas Belediye Başkanı olarak yaptığı çalışmalarla halkın gönlünü kazanan Hilmi Bilgin’in 2024 yılında gerçekleştirilecek olan seçimlerle birlikte yeniden başkan olarak görülmek istendiği söyleniyor.

2019 yılından bu yana görev yapan Hilmi Bilgin’in pandemi ve 6 Şubat depremleri gibi küresel çapta insanları etkileyen olaylarla karşılaşmasına karşın seçim vaadi olan birçok projeyi hayata geçirmiş olması vatandaşların takdirini topluyor. Vatandaşlar, AK Parti Genel Merkezi’nin Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i aday göstererek bir dönem daha çalışmalarını gösterecek olanağın verilmesini talep ediyor.

Karar 2024’e Mi Kaldı?

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nin vereceği nihai karar doğrultusunda 27 Aralık Çarşamba günü belediye başkan adayını açıklaması bekleniyordu.

AK Parti Genel Merkezi’nde açıklama gelmemesine karşın nihai kararın 2024 yılının ilk günlerinde açıklanacağı ifade ediliyor.