Ankara'nın Tarihi Kalbi Yeniden Canlanıyor: Miras Şantiye Gezileri ile Geçmişe Yolculuk Ankara'nın Tarihi Kalbi Yeniden Canlanıyor: Miras Şantiye Gezileri ile Geçmişe Yolculuk

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy 2017 yılında Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılarak İngiltere’de satışa sunulan Kur’an-ı Kerim’in yediden Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

5 Asır (2)

Bakan Ersoy yaptığı açıklamada, “Osmanlı hat ekolünün kurucusu olan hattat Şeyh Hamdullah’ın oğlu Mustafa Dede'nin istinsah ettiği mushafı Türk ve İslam Eserleri Müzemizde sergileyeceğiz. 16'ncı yüzyılın başında yazılmış bu mushaf, yazılı bölümlerin hat sanatında 'vassale' olarak tanımladığımız teknikte farklı bir kağıdın üzerine yapıştırılarak hazırlanması ile dikkat çekiyor. Oldukça titiz bir takip sürecinin ardından iadesini sağladığımız Kur’an-ı Kerim’in ülkemize ulaşmasında emeği olan herkese ve tüm kurumlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu mushaf gibi nice kıymetli eserimizi görmek üzere herkesi Türk ve İslam Eserleri Müzemize davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.