Nevşehir'de 11. sınıf öğrencisi Bilal Sayın, uzay araştırmalarıyla adından söz ettiriyor. "Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b." adlı makalesi ile 75. Uluslararası Astronomi Kongresi'ne (IAC) davet edilen Bilal, uzaydaki yaşamın gizemini çözmeye çalışıyor.

1960'tan Beri Dünyayı Bir Araya Getiren Kongre

Uzayın derinliklerindeki sırları keşfetmeye ve gelecekteki keşiflere yön vermeye odaklanan Uluslararası Astronomi Kongresi, bu yıl 14-18 Ekim tarihleri arasında İtalya'nın Milano şehrinde gerçekleşecek. Uzay bilimi ve teknolojisi alanındaki öncü isimlerin bir araya geldiği kongrede, Bilal de Türkiye'yi temsil edecek.

Tek Türk Olarak Sunum Yapacak

Uzayda yaşam bilimleri kategorisinde 124 araştırmacı arasından tek Türk olarak seçilen Bilal, kongrede "Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b." adlı makalesini sunacak. Bu çalışma ile Bilal, bize en yakın gezegende su yosunlarının yaşayabileceğine dair dikkat çekici bulgular ortaya koyuyor.

Uzaya Merak Çocukluktan Geliyor

Bakan Kacır: “2030’da 100 bin teknoloji girişimciliği hedefimize ulaşacağız” Bakan Kacır: “2030’da 100 bin teknoloji girişimciliği hedefimize ulaşacağız”

Çocukluğundan beri uzaya meraklı olduğunu belirten Bilal, "Su yosunu olarak bilinen alglerin potansiyel yaşayabilecekleri ortamlar üzerine araştırmalar yaptım. Bu çalışmayı da kongreye gönderdim ve kabul edildi. Çalışmamda, bize en yakın gezegende su yosunlarının yaşayabileceğine dair bulgulara yer verdim. Bu çalışmanın keşiflerini, sonuçlarını ve risklerini bir makale haline getirdim. Su yosununun en ilkel canlılardan biri olması ve bu nedenle çok çabuk adapte olabilmesi, onu uzayda yaşam için ideal bir aday haline getiriyor." diye konuştu.

Başarıdan Gurur Duyuyoruz

Okul Müdürü Rauf Denizler de Bilal'in başarısından duyduğu gururu dile getirerek şunları söyledi: "Okulumuzda yapılan çalışmalar Türkiye rekorları getirmişti. Bugün itibarıyla da öğrencimiz uluslararası bir kongrede sunum yapacak konuma gelmiş oldu. Ülkemizin kalkınmasında bir değer, bir zenginlik oluşturabilmesi için bu tür çalışmaları önemsiyorum. Bu başarısından dolayı da öğrencimizi tebrik ediyorum."

Kaynak: iha