Sivas'ta Eğlence ve Kültür Sanat Hareketi: Azze Turizm'den Sivas'a Kültür Elçiliği Sivas'ta Eğlence ve Kültür Sanat Hareketi: Azze Turizm'den Sivas'a Kültür Elçiliği

MÜSİAD Sivas, Ramazan ayının ruhuna uygun bir yardımlaşma yöntemi olan Zimem Defteri geleneğini sürdürüyor.
MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Görgen ve yönetim kurulu üyeleri, Sivas'taki bakkalları ziyaret ederek ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını satın aldı.

Whatsapp Image 2024 04 05 At 16.03.52 (1)Zimem Defteri Nedir?
Zimem Defteri, Osmanlı döneminden beri süregelen bir yardımlaşma geleneğidir. Eski adıyla veresiye defteri olarak bilinen bu deftere, ihtiyaç sahibi kişilerin aldıkları ürünlerin bedelleri yazılır. Ramazan ayında ise hayırseverler bu defterleri satın alarak ihtiyaç sahiplerinin borçlarını kapatır.
MÜSİAD Sivas'ın Zimem Defteri Çalışması
MÜSİAD Sivas, Ramazan ayından önce oluşturduğu komisyonla Zimem Defteri çalışmasını başlattı. Komisyon, yeni üyelerini Zimem geleneği hakkında bilgilendirdi ve üyelerden yardım topladı.
Toplanan yardımlar ile Sivastaki mahalle bakkallarında ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçları kapatıldı.
Zimem Defteri'nin Önemi
Zimem Defteri geleneği, "sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" hadisine uygun olarak, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri ve bilmemeleri üzerine kuruludur. Bu sayede yardımlaşma gizli bir şekilde gerçekleşir ve ihtiyaç sahiplerinin onurları korunur.
MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Görgen'in Değerlendirmesi
MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Görgen, Zimem Defteri geleneğinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:
"Birbirimize ne kadar sıkı sarılır, birbirimizin yarasına ne kadar çok merhem olursak, daha güçlü şekilde hep birlikte kalkınırız. Bu günler, birlik olma, koşulsuz yardıma koşma, paylaşma günüdür."
Görgen, Zimem Defteri çalışmasına katkıda bulunan üyelere teşekkür ederek, bu geleneğin yaşatılmasının önemini vurguladı.

Whatsapp Image 2024 04 05 At 16.03.52 (2)Whatsapp Image 2024 04 05 At 16.03.52