Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Latin Amerika'daki faaliyet ağını genişleterek Arjantin ve Meksika'dan sonra Venezuela'da da faaliyet göstermeye başladı.

Kazada Yaralandı, Sınava Yetişmek İçin Kanlı Üstüyle Koştu Kazada Yaralandı, Sınava Yetişmek İçin Kanlı Üstüyle Koştu

Karakas Yunus Emre Enstitüsü, başkentin en önemli muhitlerinden Altamira Bölgesi'nde bulunan müstakil binasında kapılarını açtı. Enstitünün açılışıyla birlikte başlayan Türkçe kursları, Venezuelalılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Eğitim Diplomasisi Çalışmaları Kapsamında Türkçe Kursları

Enstitünün eğitim diplomasisi çalışmaları kapsamında düzenlenen ilk Türkçe kurslarına Türkiye'nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu da katılarak kursiyerlerle birlikte heyecanı paylaştı.

Büyükelçi Karamanoğlu, kursiyerlerle sohbet ettikten sonra başarı dileklerini iletti ve Enstitünün yeni binasında faaliyetlerine başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye-Venezuela İlişkileri Her Alanda Gelişiyor

Karamanoğlu, Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini ve son olarak Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil'in Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlattı. 21-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 'Türkiye-Venezuela Dördüncü Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı'nda çeşitli gündem maddelerinin ele alındığını da ifade etti.

Kültürel Bağlar Güçlenecek

Büyükelçi Karamanoğlu, Türkiye ile Venezuela arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu, ancak ilişkilerin sadece siyaset ve ekonomiyle sınırlı kalmaması gerektiğini vurguladı. İki ülke arasında güçlü kültürel bağlar bulunduğunun altını çizen Karamanoğlu, Yunus Emre Enstitüsünün bu ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol üstleneceğini belirtti.

Türkçe ve Türk Kültürüne Yoğun İlgi

Karamanoğlu, "Yunus Emre Enstitüsünün Karakas'taki yeni binasında faaliyetlerine başlamış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Venezuela'da Türk diline ve kültürüne yönelik oldukça yoğun bir ilgi mevcut. Türk dizilerinin halk arasında oldukça popüler olması bunun en somut göstergesi. Enstitü, Türkçe kursları başta olmak üzere önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği etkinliklerle Türkiye ile Venezuela arasındaki kültürel ilişkileri daha da güçlendirecek ve halklarımız arasında dostluk köprüleri kurulmasına katkı sağlayacak" dedi.

Türk Gastronomisiyle Tanışma

Enstitüde kursiyerlere ders aralarında Türk mutfağından içecekler ve tatlılar ikram edilerek Türk gastronomisiyle tanıtıldı.

Kursiyerlerden Yorumlar

Enstitünün ilk kursiyerlerinden Franklin, Türkiye'yi ve Türk kültürünü çok sevdiğini ve daha önce Türkçe öğrenmek istediğini fakat imkân bulamadığını söyledi. Hayalleri arasında Türkiye'yi ziyaret etmek olduğunu da ekledi.

Diğer bir kursiyer Sandra ise Karakas Yunus Emre Enstitüsünün ilk kursiyerlerinden olmanın kendisi için gurur verici olduğunu belirterek bu imkânı sağlayan Enstitüye teşekkür etti.

Veruska ise Türk mutfağını çok beğendiğini dile getirerek Enstitüde deneyimlediği Türk çayını kendi elleriyle hazırlayarak arkadaşlarına çay ikram etti.

Kaynak: iha