SİVAS 4 MART NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 4 MART NÖBETÇİ ECZANELER

26 Nisan 2023 tarihinden görkemli bir açılış töreniyle hizmete açılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı, 2023 yılında sadece Sivas’tan Ankara’ya 270 bin yolcu taşıdı. Vatandaşlar tarafından oldukça beğenilen ve tercih edilen Yüksek Hızlı Tren’in Kırıkkale mevkiinde yavaşlaması ise merak uyandırdı.

Birçok defa açılışı ertelenen Ankara-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren hattı açılışının gerçekleştirilmesinden kısa bir süre sonra tren yolunda göçük meydana gelmesi sonucu kılavuz trenin raydan çıkması ile gündeme gelmişti.

2023 yılının haziran ayında aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen olayın ardından Yüksek Hızlı Tren’in hızının düşürüldüğü iddia edilmişti. Yetkililerden açıklama gelmemesine karşın Ankara-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren’de hızın düşürülmesi yeniden gündeme geldi.

Hat Güvenli Değil Mi?

Kılavuz trenin kaza yapmasıyla birlikte vatandaşlar, Yüksek Hızlı Tren hattına güven kaybı yaşadıklarını dile getirmişti.

2023 yılının haziran ayından bu yana hızın yükseltilmemesi hat üzerindeki sorunun çözülmediğini akıllara getirdi.

Ocak ayına girilmesiyle beraber Sivas’ta ve Yüksek Hızlı Tren Hattı güzergahında etkili olan yağışlı havanın yeniden aynı durumu yaşatmasından çekinen vatandaşlar, yetkililerin konu ile ilgili bilgilendirme yapmasını talep ediyor.

Kılavuz tren kontrol geçişleri esnasında meydana gelen olayın hat içerisinde yolcu varken meydana gelmesinden çekindiklerini dile getiren vatandaşlar, daha öce yaşanan sorunların çözülüp çözülmediğiyle ilgili ayrıntılı bir rapor çıkarılması ve kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini dile getiriyor.

Vatandaşlar; “Yüksek Hızlı Tren ilimize kazandırılmış en büyük yatırımlardan bir tanesi ancak hatla ilgili sürekli yeni bilgiler ortaya atılıyor. Yetkililer bu konu ile ilgili bir açıklama yapsa en azından bizde kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiz. Ülkenin önde gelen siyasetçileri bile Sivas’a gelecekleri zaman Yüksek Hızlı Tren’i kullanıyor. Ancak ortada dolaşan söylentiler aklımızı karıştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklama Yapılacak Mı?

Ankara-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren’in Kırıkkale mevkiinde yavaşlamasının gündeme gelmesiyle birlikte yetkilerin açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Öte yandan Ankara-Sivas arası mesafeyi 2 saat 30 dakikaya düşüren Yüksek Hızlı Tren’in seferi 3 saatte gerçekleştirdiği öne sürülürken Sivaslı vatandaşların yeniden şehirlerarası otobüslere ve uçaklara rağbet göstermeye başladığı ifade ediliyor.