31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için siyasi partilerde aday adaylığı başvuru süreci devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda 28 Kasım 2023 Perşembe günü sona erecek olan aday adaylığı başvuru süreci 5 Aralık 2023 Salı gününe kadar uzatılmıştı.

Sürenin uzatılmasına karşın Cumhuriyet Halk Partisi Sivas’ta aday adaylığı başvurusu almadı. 5 Aralık Salı günü itibariyle uzatılan süreyi de dolduran Cumhuriyet Halk Partisi’nin aralık ayının sonuna kadar aday adaylığı başvurularını kabul edeceği öğrenildi.

Milletvekili Ulaş Karasu Konuya El Atacak

4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara Stadyumu’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Genel Kurultayı’nda yeni Genel Başkan seçilen Özgür Özel, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’yu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirmişti.

Parti adına önemli bir konumda yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’nun 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için aday adayı başvurusu yapılmamasına yönelik çalışma yapacağı öğrenildi.

DOLAR VE EURO ,GRAM ALTIN FİYATI! DOLAR VE EURO ,GRAM ALTIN FİYATI!

İl Başkanı Abdulvahap Gazi Doğan ve Merkez İlçe Başkanı Sevtap Haspolat ile birlikte belirlenen isimlere teklif götürüleceği belirtildi.

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’nun konuya el atmasıyla birlikte aday adaylığı sürecinin bitirilmesi planlanıyor.

Kimse Adaylığa Yanaşmıyor

5 Aralık 2023 Salı gününe kadar uzatılan sürede aday adaylığı başvurusu almayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde partililerin aday adaylığına yanaşmadığı gözlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz günlerde Sivas İl ve İlçe Teşkilatlarıyla Ankara’da Genel Başkan ile görüşen partililerin aday adaylığı konusuna mesafeli davrandığı kamuoyunda konuşulan konular arasında yerini koruyor.

Tepkiler Artıyor

2019 yılında gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerini Adalet ve Kalkınma Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin ardından 3’üncü sırada tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçmeleri aday adaylığı başvuru sürecinin yavaş ilerlemesine tepki gösteriyor.

Son gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde yüzde 7,69 oy alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim çalışmalarına başlamaması da seçmenlerin tepkisini toplamaya devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi seçmenleri, 28 Kasım 2023 tarihinden 5 Aralık 2023 tarihine daha sonra aralık sonuna kadar uzatılan aday adaylığı sürecinde aday adaylığı başvurusu almayan partinin süreci tamamlamasını bekliyor.

Öte yandan seçmenlerin alternatif olarak görülen farklı partilere yöneldiği de kamuoyunda konuşulan konular arasında yerini koruyor.