Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği'ne göre; 2024 yılında ehliyet, yeni ve kayıp kimlik kartları, pasaport, motorlu araç tescil belgesi fiyatları yükseldi. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte nüfus müdürlükleri ve vergi daireleri, zamsız değişim yapmak isteyen vatandaşlarla doldu taştı.

Vatandaşlar, zammı çok fazla bulduklarını dile getirerek saatlerce eski fiyat üzerinden işlem yapmak için sırada bekledi. Vatandaşların oluşturduğu yoğunluk sistemlerin yavaşlamasına ve zaman zaman kilitlenmesine neden oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yeni fiyatlar şu şekilde;

Noter kağıtları 87 Türk Lirası

Beyanname 87 Türk Lirası

Protesto, vekaletname, resen senet 174 Türk Lirası

Pasaport 790 Türk Lirası

İkamet izni 565 Türk Lirası Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik 130 Türk Lirası

Değiştirme nedeniyle kimlik 130 Türk Lirası

Kayıp nedeniyle kimlik 260 Türk Lirası

Aile cüzdanları 705 Türk Lirası

Sürücü belgeleri 990 Türk Lirası

Sürücü çalışma belgeleri 990 Türk Lirası

Motorlu araç tescil belgesi 885 Türk Lirası

İş makinası tescil belgesi 740 Türk Lirası

Banka çekleri 55 Türk Lirası

Mavi kart 130 Türk Lirası

Yabancı çalışma belgesi 565 Türk Lirası

Çalışma izni muafiyet belgesi 565 Türk Lirası

Nüfus Dairesi Doldu Taştı

Sivas İl Özel İdaresi’nin arka kısmında bulunan Sivas Valiliği Ek Binası içesinde yer alan Nüfus Müdürlüğü’nde yeni yıl tarifesine yakalanmak istemeyen vatandaşlar tarafından yoğunluk oluşturuldu.

Sabah erken saatlerden itibaren nüfus müdürlüğüne giden vatandaşlar, saatlerce sıra bekledi. Randevu sistemi ile çalışan nüfus müdürlüğünde meydana gelen yoğunluk vatandaşları isyan ettirdi.

Sivas'ta Kömür Dumanı Tehlikesi: Hava Kirliliği Sağlığı Tehdit Ediyor! Sivas'ta Kömür Dumanı Tehlikesi: Hava Kirliliği Sağlığı Tehdit Ediyor!

Vergi Daireleri de Yoğunlaştı

Kağıt işlerini 2024 yılına girmeden halletmek isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüğünün yanı sıra vergi dairelerinde de yoğunluk oluşturdu.

Kağıt ve evrak işlerini son günlere bırakan vatandaşların yarattığı yoğunluk sistemlerin ağırlaşmasına neden oldu.

Vatandaşlar; “2024 yılından itibaren geçerli olacak zamlar açıklananınca hemen işleri halletmek istedik. Zamlar çok yüksek, en az seviyede etkilenmek adına buralarda sıraya girdik. İnşallah işlerimizi bir an önce hallederiz.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan nüfus müdürlüğü ile vergi dairelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı 2023 yılının son günlerinde hafta sonu nüfus müdürlüğü ve vergi dairelerinin fazla mesaiye kalıp kalmayacağı da merak ediliyor.