Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 9 Kasım Perşembe günü başlayan belediye başkanı aday adaylığı başvuru süreci 22 Kasım Çarşamba günü sona erdi.

Sürecin sona ermesiyle beraber Adalet ve Kalkınma Partisi’nin aday adaylığı listesi açıklandı. Listede Sivas merkez ve ilçelerden toplamda 38 aday adayı başvuru yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda mevcut belediye başkanları da doğal aday adayı olarak kabul edildi. Genel merkezin kararı doğrultusunda her ilçeden en az 2 aday adayı başvuru yaparken Yıldızeli Belediye Başkanı Mehmet Sabit Karakaş’a rakip çıkmadı.

2019 yılında gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde yüzde 60,50 oy oranıyla Yıldızeli Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sabit Karakaş’a rakip çıkmaması kamuoyunda, başkanın başarılı çalışmalara imza attığı bu nedenle başka başkan aday adayı çıkmasına gerek olmadığı söylemlerini beraberinde getirdi.

Göreve geldiği 2019 yılından bu yana Sivas’ın en büyük ilçelerinden olan Yıldızeli’nde Doğalgaz, Alt Yapı Çalışmaları, Hayvan Pazarı, Kapalı Sebze Pazarı, TOKİ konutları gibi daha birçok projeye imza atan Belediye Başkanı Mehmet Sabit Karakaş, Yıldızelili vatandaşlar tarafından da oldukça sevildiği gözlerden kaçmıyor.

Yıldızeli Belediyesi’nin çeşitli kademelerinde farklı görevler alan ve başarılarıyla Yıldızeli’nde adından sıkça söz ettiren Mehmet Sabit Karakaş’ın Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi tarafından yeniden aday gösterileceği vatandaşlar tarafından öngörülüyor.

Mehmet Sabit Karakaş Kimdir?

Yıldızeli’nin köklü ailelerinden Hacı Hocalar ailesinden Fazilet Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu İlçe Başkanlığını da yapan Ali Karakaş’ın oğlu olarak 1983 Yılında Sivas’ta doğdu. İlkokulu Yıldızeli Cumhuriyet İlkokulunda, Orta ve Lise Öğrenimini Yıldızeli İmam Hatip Lisesinde, Yüksekokul Tahsilini Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu (Ziraat) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

Memuriyet hayatına 1999 yılında Yıldızeli Merkez Cami Vekil İmam Hatibi olarak başladı. Akabinde 2004 yılında Yıldızeli Belediye Başkanlığı’nda Göreve Başladı. Belediye Başkanlığı Zabıta Birimi ve Özel Kalem Sorumlusu olarak 5 yıl çalıştı, 2009-2019 yılları arasında Yıldızeli İlçe Özel İdare Müdürlüğü’nde Şef olarak çalıştı. Yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle Mülki İdare Amirliği Makamınca 6. Kez Üstün Başarı ve Başarı Belgeleriyle taltif edildi.

Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası

Adalet ve Kalkınma Parti Genel Merkezi AR-GE Başkanlığı tarafından düzenlenen, 17. Dönem ve 18. Dönem eğitim programlarına katılım ve başarı sağlayarak Siyaset Akademisi sertifikasını aldı. Milletvekilliği ve Yerel Seçimlerde hatiplik görevlerini üstlendi.
Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Sabit Karakaş evlidir.67493203-e055-4ed0-aee5-579fb42e1df5bf824e04-390e-4495-a02f-97d368fb8bd3