Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Köse, yaz aylarında kronik hastalığı bulunan bireylerin sıcak hava koşullarına maruz kalmamaları gerektiğini vurgulayarak, bu durumun hastaların sağlık problemlerini artırabileceğini belirtti. Dr. Köse, özellikle kalp hastalarında kalp krizi riskinin artabileceğini, sıcaklığın yüksek olmasıyla birlikte hava kirliliğinin ve ozon seviyesinin artışının solunum problemlerini tetikleyebileceğini ifade etti.

Büyük Operasyon: 120 Şüpheli Gözaltına Alındı! Büyük Operasyon: 120 Şüpheli Gözaltına Alındı!

Sıcaklığın vücutta aşırı sıvı kaybına yol açtığını, böbrek problemi olanlarda böbrek yetmezliğini alevlendirebildiğini ve bilinci bulanmaya kadar götürebilecek sağlık sorunlarına neden olabileceğini dile getiren Dr. Köse, çocuklar ve yaşlılarda ısı düzenleme mekanizmasının yavaş çalışması sebebiyle daha ciddi sağlık problemleri yaşanabileceğini söyledi.

Ayrıca, sıcak havalarda alkol ve kafein tüketiminden kaçınmanın önemine değinen Dr. Köse, güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanan cilt yanıklarının cilt kanserlerine neden olabileceğini ve psikolojik sorunlara yol açabileceğini belirtti. Korunma yöntemlerinin önemine vurgu yapan Dr. Köse, serin yerlerde bulunma, açık renkli ve ince giysiler tercih etme, güneş kremi kullanma, öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterme, fiziksel aktiviteleri azaltma gibi önlemlerin alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Kaynak: iha